Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Policie chce získat národnostní menšiny

Přístup Policie ČR k menšinám je až na výjimky řekněme rozpačitý. Strach z neznámého a tím pádem potencionálně nebezpečného, který přechází chvílemi do nenávisti, se pak řeší tím nejjednodušším způsobem – represí.

Jednotvárný přístup k menšinám se policejní špičky pokoušejí změnit již několik let a vydávají různé směrnice a strategie. Ty však zůstávají většinou pouze na papíře. Nejnovější iniciativa začne fungovat na podzim, kdy chce Ministerstvo vnitra ČR do řad policie získat Vietnamce, Ukrajince nebo Romy. Pomocí letáků, plakátů, úřadů práce a styčných důstojníků proběhne informativní část a náborová bude následovat příští rok. Podmínky pro práci u policie budou mít příslušníci menšin stejné jako ostatní zájemci: české státní občanství, znalost jazyka a středoškolské vzdělání s maturitou. Na kampaň a nábor vynaloží ministerstvo 1,4 milionu Kč. Podle jeho mluvčí Radky Kovářové je cílem kampaně „zlepšení komunikace mezi příslušníky těchto menšin z řad policie a samotnými komunitami. Chceme, aby byl ten efekt i na druhou stranu pro českou veřejnost, aby si zvykla na menšiny u policie.“
V současné době není známo, kolik příslušníků těchto menšin u policie slouží, protože ve statistikách nejsou rozděleni podle etnické příslušnosti, pravděpodobně jde však pouze o jednotlivce.

(J.S.S.)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál