|
|
Čaras – byliny
Dobromysl je trvalka s jemně ochlupenou, asi půl metru vysokou lodyhou. Listy jsou většinou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité až oválné a postupně se odspodu k vrcholu zmenšují. Drobné, pyskaté květy jsou starorůžové až nafialovělé barvy a shlukují se v hlávky, zakončující vidlanovité laty. Trubkovitě zvonkovitý kalich je pětizubý, s krátce dvoupyskou korunou. Rostliny velmi příjemně voní. Dobromysl je hojná bylina slunečních strání, pasek, světlých lesů a skalisek od nížiny až do hor. Předmětem sběru je kvetoucí nať, sbíraná po celé léto, nejlépe kolem poledne. Obsahuje silici s tymolem, karvakrolem a dalšími terpeny, hořčinu, tanin, třísloviny, těkavý olej, gumopryskyřici a další látky.
Je to velmi univerzální bylina, která působí silně protikřečově a velmi se hodí pro doplnění hořčíkové terapie při křečovitých stavech včetně epilepsie. Prohlubuje sílu srdečního stahu a zlepšuje prokrvení, takže je vhodná jako pomocný prostředek při angíně pectoris i při srdeční ischémii (zde se kombinuje s podáváním hořčíku).
Dále tlumí břišní bolesti při zkaženém žaludku a při střevních zánětech. Podávání je také velmi vhodné při dráždivém, suchém kašli. Dobromysl je věrná svému jménu, protože při delším pravidelném podávání působí jako antidepresivum a zlepšuje náladu. Podporuje trávení a dosud neznámým mechanismem příznivě ovlivňuje enzymatickou činnost slinivky.
Není tedy divu, že se tato léčivka zabydlela v kuchyních na celém světě, dobře ji zná snad každý jako koření „oregano“, hojně užívané především na přímořském jihu.
Dobromysl přidaná do omáček, polévek, na pečené brambory, do studených salátů a zálivek poslouží k vylepšení chuti a vůně pokrmů, a zároveň takto použita uplatní své léčivé účinky. Jen je třeba ji povařit po velmi krátký čas aby se „otevřely“ esenciální síly, v případě studené kuchyně ji necháme delší dobu zaležet. Na prášek rozdrcenou nať smíchanou s medem lze v malých dávkách doporučit na všeobecné posílení organismu.
Hierom
|