|
|
Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu
V neděli 20. srpna se v Hodoníně u Kunštátu konal pietní akt. Sešla se zde hrstka asi 50 lidí. Muzeum romské kultury, které vše organizovalo, vypravilo z Brna autobus.
Tímto místem, jak známo, prošlo více než 1200 Romů před tím, než byli odesláni do Osvětimi, pokud zde nezemřeli. Jak už je tradicí, byla nejdříve u místní kapličky sloužena mše svatá za duše zemřelých. Tentokrát mši celebroval v pravoslavném duchu presbyter David Dudáš s tříčlenným sborem.
Z místních nebyl k vidění nikdo, jenom bývalý starosta, křesťan, který se zasloužil o udržování piety ještě dříve, než se věci ujalo Muzeum romské kultury a brněnští Romové.
Byly také zapáleny svíce u hromadného hrobu v Žalově a položeny kytice a věnce k pomníku, jehož autorem je romský výtvarník Eduard Oláh. Pomník vybudovalo Muzeum romské kultury. Obdobný akt se konal rovněž u hřbitovní zdi v blízkých Černovicích, kde byli zemřelí Romové také pohřbíváni.
Následující pondělí 21. srpna se objevila o této pietní sešlosti jen stručná zmínka v pořadu Dobré ráno na ČT1. Jinak nic, ať už v regionálních či celostátních médiích. Chce se věřit, že toho dne bylo 38. výročí agrese spřátelených armád, což byl důvod jistě onačejší ke zveřejnění, než zmínka o pietě pro Romy. Pravda to však nebude. Zmínky o jiných i bezvýznamných událostech se objevovaly. Třeba o skinheadech a jejich shromáždění, už ani nevím kde.
Škoda! Právě kvůli neonacistům není marné a zbytečné scházet se při pietních aktech za zemřelé z důvodů, které zavinili předchůdci skinheadů. Tehdejší nacisté začínali přesně tak, jako jejich dnešní následovníci.
Při pietním aktu zaznělo z několika úst: Ma bisteren! (Nezapomeňte!) Těch, kteří nezapomínají je však málo. Bude to stačit?
Karel Oswald
|