Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Kvůli řeči jí napsali na tričko Maďaři za Dunaj

Nacionalisté napadli maďarskou studentku
Maďarsko-slovenské vztahy byly po většinu historie vyhrocené nebo přímo nepřátelské. Po roce 1989 se zdálo, že mají oba národy vykročeno do civilizované Evropy, kde by vyhrocený nacionalismus neměl mít místo. V posledních týdnech se však situace začíná měnit.

společném státě přerůstá ve vnitropolitickou krizi, umocněnou vstupem nacionalistické Slovenské národní strany do vlády. V pátek 25. srpna napadli v Nitře slovenští nacionalisté maďarskou studentku za to, že mluvila do mobilního telefonu maďarsky. Na tričko jí napsali Maďaři za Dunaj. V Šamoríně došlo ke dvěma konfliktům v restauraci a v obchodě kvůli národnostní příslušnosti, v Komárně byl zbit muž, který žádal maďarsky o oheň. Atmosféře nepomohlo také video kolující na internetu, vytvořené 21letým slovenským neonacistou, na kterém hoří maďarská vlajka a jsou skandována protimaďarská hesla.
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány vyzval svého kolegu Roberta Fic, aby se od podobných projevů distancoval: „Zdá se, že džin byl vypuštěn z láhve. Nyní je zřetelně jasné, že jde o celý řetězec incidentů. Nelze nevidět, že protimaďarské projevy a akty (na Slovensku) se stupňují.“
Slovenská policie na incidenty zareagovala bezpečnostní akcí v Nitře, která je zaměřena na potírání pravicového extremismu. Policejní prezident Ján Packa vydal rozkazy k vytvoření speciální zásahové jednotky a vyhlásil „válku extremismu“. Velké gesta policie jsou však k ničemu, protože dlouhodobě pomáhá vzestupu pravicového extremismu na Slovensku potlačováním antifašistů, nehledě na značný počet příslušníků, sympatizujících s pravicově extremistickými názory.

(J.S.S.)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál