Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Diskriminace potrestána před soudem

O diskriminaci Romů jsme na stránkách RH psali již mnohokrát. Málokdy se však stane, že by byl případ diskriminace z důvodu etnické příslušnosti projednáván před soudem, a ještě méně často, že by byla prokázána.

Tento husarský kousek se podařil Janě Balgové a Haně Vaškové z Hodonína. Podaly trestní oznámení na majitele obchodu s oblečením, který je nejen odmítl obsloužit ve svém obchodě, ale spolu s prodavačkami je verbálně napadl a poté doslova vystrkal z obchodu. Jana Balgová a Hana Vašková poté ve spolupráci s Ligou lidských práv provedly zkoušku (testing), která se dá použít jako důkaz u soudu. Z testingu vyplynulo, že neromské zákaznice byly obslouženy, ale Romky opět ne. Majitel tedy měl možnost svůj prohřešek napravit, ale opět se choval agresivně, a tak případ skončil u Krajského soudu v Brně. Soudce Miloš Holeček rozhodl, že majitel obchodu musí oběma ženám zaplatit odškodné 30 000 Kč a zaslat písemnou omluvu. Testing je v poslední době čím dál více používaná metoda, kterou se dá diskriminace prokázat. V jiných případech je situace postavena pouze na výpovědi protistran a úspěch případné žaloby je více než nejistý.
Pokud tedy Romové mají konkrétní zkušenosti, měli by se nejprve obracet na nevládní organizace a až poté na policii a soudy.

(J.S.S.)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál