Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Slovensko: Někdo tady lže

Maďarsky hovořící studentka ze Slovenska Hedviga Malinová se nedávno stala mediálně známou kvůli napadení slovenskými pravicovými extremisty z národnostních důvodů. Policejní vyšetřování však posléze odhalilo, že Hedvika si pravděpodobně z neznámých důvodů celé napadení vymyslela.

„Někdo tady lže,“ poznamenal maďarský premiér Ferenc Gyurcsány. Zbývá už jen maličkost: zjistit kdo a proč. Situace je o to závažnější, že celý incident velice zjitřil již dost napjaté slovensko-maďarské vztahy.
Hedviga měla být údajně napadena 23. srpna v Nitře dvěma neonacisty, když šla na zkoušku. Ti ji měli zkopat, tahat za vlasy a na halenku napsat Maďari za Dunaj. Policie však zjistila, že písmo na halence a na obálce, ve které jí přišly „ukradené“ doklady, je totožné s jejím. Na obálce a známce byly také nalezeny stopy jejího DNA. Právní zástupce Hedvigy poslanec Gábor Gál (Strana maďarské koalice) nevnesl do případu příliš světla, protože se zalekl vývoje a dva dny poté, co policie případ uzavřela, se zastupování vzdal.

(J.S.S.)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál