Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  zaznamenali jsme

Zastavily svou činnost. Pět romských organizací zastavilo svou činnost, která vedla k začleňování Romů do české společnosti. Reagovaly tak na rozsudek plzeňského soudu, který potrestal vojáka za zbití Roma dvouletou podmínkou. ČTK to řekl mluvčí aliance pěti romských organizací Václav Miko. Alianci tvoří organizace Info Roma Kontakt Plzeň, Roma Realia Dobroměřice, Romani Aliance Rokycany, Futurum Roma Beroun a ROS Karlovy Vary. Vyzvaly Romy k emigraci a nyní chystají další kroky.

Další střední škola pro Romy. Soukromá střední sociálně-právní škola, jejímž zřizovatelem a ředitelem je romský aktivista Emil Ščuka, zahájila vyučování v Jihlavě. Škola zatím otevřela jednu třídu se 20 studenty. Na rozvrhu jsou kromě běžných předmětů také romský jazyk a romistika. „Klademe důraz na sociální politiku, veřejnou správu, právo a český jazyk,“ uvedl Ščuka. Studenti hradí pouze zápisné 500 korun, učebnice platí škola.

Americký velvyslanec mezi Romy. Americký velvyslanec na Slovensku Rodolphe Vallee podnikl v době naší uzávěrky pracovní cestu na východní Slovensko. Kromě oficiálních setkání s představiteli Košicka se měl setkat také s představiteli romských komunit, navštívit Romskou tiskovou agenturu a zavítat do obce Hlinné nedaleko Vranova nad Topľou.

Romové do obecního zastupitelstva. Starosta obce Nálepkovo by uvítal, kdyby v letošních komunálních volbách kandidovali také Romové a dostali se do obecního zastupitelstva. V současné době obec rozběhla jejich předvolební kampaň, informovala o jejich kandidatuře a vyrobila pro ně letáky. Oba romští kandidáti už delší dobu pracují s romskou komunitou a získali si u Romů respekt. Nálepkovo má asi 2800 obyvatel, z nich je 1300 romského původu.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál