Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Za Zdeňkou Jařabovou

Jak jsme vás již v Romano hangos informovali, 1. září zemřela v Olomouci ve věku 68 let Zdeňka Jařabová.
Byla ženou známého a slovutného profesora olomoucké univerzity Josefa Jařaba, pozdějšího senátora, znalce americké a anglické literatury. Nám všem známý Jan Jařab, lékař a někdejší vládní zmocněnec pro lidská práva, nyní v týmu eurokomisaře Špidly v Bruselu, je jeden z jejich synů.
Paní Zdeňka Jařabová udělala pro emancipaci Romů neskutečně mnoho. Připomeňme jen strohá fakta. Dlouhá léta působila na katedře sociologie a andragogiky při Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Od roku 1993 byla vedoucí Projektu romského vzdělávání. V pedagogické části projektu mohou nejlepší odborníci na romskou problematiku, problematiku Židů nebo práva předávat veřejnosti své názory. Přednášejícími byli Ctibor Nečas, Eva Davidová, Milena Hübschmannová, Jana Horváthová, Leo Pavlát, Otakar Motejl a jiní. V těchto letech prezentace názorů jmenovaných odborníků byla mimořádně záslužná.
V publikační činnosti projektu mohly vyjít unikátní knihy Ctibora Nečase, Bartoloměje Daniela, Mileny Hübschmannové, Evy Davidové nebo skvělá kniha Černobílý život neformálně popisující život Romů s působivými fotografiemi Jindřicha Štreita, Evy Davidové a Jaroslava Kořána.
Paní Zdeňka se zasloužila o zakládání a rozvíjení nultých ročníků pro romské děti, zlepšování dovedností a pozic romských poradců a asistentů, uskutečňovala poradenskou službu v otázkách pedagogických, psychologických a sociálních… Vyvíjela skutečně činorodou a obětavou činnost na poli naprosto neoraném, činnost vpravdě pionýrskou. Její neúnavná a neochvějná píle přinášela své ovoce.
Vzdejme hold práci této statečné a skvělé učitelce a vychovatelce a zachovejme ji povždy světlou památku.

(K. H.)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál