|
|
Představujeme sbírky Muzea romské kultury 10.
Osobité a originální pojetí
„Dvakrát mi dali odklad školní docházky... dodnes nevím proč, asi jsem se jim zdál opožděný jako všechny romské děti. V děcáku se nikdo nezamýšlel nad tím, jestli třeba nemáme výtvarný nebo hudební talent. Zvláštní škole jsem se – naštěstí – vyhnul, gympl pak přišel nějak automaticky. Tam mě nejvíc ovlivnila profesorka estetické výchovy. Kreslili jsme s ní, malovali, přednášela nám dějiny umění.“ (David Zeman)
David Zeman
Narodil se 18. února 1973 v Náchodě. Vyrůstal v dětském domově v Poličce. Po absolvování gymnázia a Vyšší odborné školy restaurování a konzervačních technik v Litomyšli (obor nástěnná malba) se začal David Zeman věnovat restaurátorské činnosti ve východních Čechách a také vlastní volné malířské tvorbě. Jeho díla byla prezentována na několika výstavách samostatných i kolektivních. V roce 1998 se uskutečnila společná výstava několika Zemanových olejů a obrazů ze skleněné drtě Rudolfa Dzurka v Městském muzeu a galerii v Břeclavi.
Významným počinem Davida Zemana, který se vepsal do „tváře“ Litomyšle, je jeho návrh převedení grafik Josefa Váchala do sgrafit na fasádě domu v historickém jádru města, na jehož realizaci také osobně pracoval. V roce 2001 zvítězil jeho návrh – Cesta Romů – na nástěnnou malbu štítové zdi Muzea romské kultury v Brně. Tuto malbu zde poté také se svým kolektivem realizoval.
V současné době se autor věnuje zejména restaurování nástěnných maleb v historických objektech a jak sám říká: „Práce je pořád hodně.“ Kromě malby na štítu muzejní budovy, jejích návrhů a skrovného katalogu autorova díla, muzeum dosud nevlastní žádnou jinou Zemanovu práci.
Markéta Šestáková
Narodila se 17. ledna 1952 v Rokycanech, je rozená Giňová. Po brzké smrti matky vyrůstala v dětském domově. Na počátku dospělosti se vydala hledat své kořeny a znovu objevila svět Romů, našla si mezi nimi životního partnera a konečně i svoje trvalé štěstí. Pracovala vždy v dělnických profesích, brzy po pádu totality přišla o práci a od té doby je nezaměstnaná. To jí však umožnilo věnovat se naplno někdejší příležitosné zálibě - vyšívání výjevů ze života Romů.
Markéta Šestáková vyšívá pouze originální náměty podle vlastních kreslených předloh, kupované vzory nepoužívá. Svými výšivkami se vrací do dávného světa Romů, žhavou současnost ztvárňuje bavlnkami vždy jen idylicky a bez známek konfliktů.
Sbírá také staré romské příběhy a pohádky, které pak sama zpracovává nejen výtvarně, ale i literárně. Nedobrá současná situace Romů u nás ji však nenechává klidnou, proto přispívá svými názory, eseji a postřehy do Romano hangos.
Markéta Šestáková žije v Českých Budějovicích. Její výšivky bývaly k dostání v Obchůdku Romen, v Nerudově ulici na Malé Straně v Praze (činnost ukončil na podzim 2005).
Rudolf Dzurko
Narodil se 1. července 1941 v Pavlovcích na východním Slovensku. Od roku 1945 žije v severních Čechách (Kamenický Šenov, Nový Bor, Skalice, Úštěk a jinde). Pracoval jako dělník v místních sklářských závodech.
Od počátku 70. let se začíná věnovat tvorbě obrazů z barevné skleněné drtě (sklářského odpadu), kterou lepí na skleněné tabule; originální výtvarná technika je jeho patentem. Vytváří také sochy ze dřeva i pískovce.
V roce 1977 se uskutečnila v Praze jeho první samostatná výstava (Kulturní dům Sokolniky) a od té doby bylo jeho dílo jako samostatný soubor nebo jako součást výstav kolektivních vystaveno vskutku nesčetněkrát; velké retrospektivní výstavy jeho díla se uskutečnily např. v západočeské Galerii Klenová / Klatovy v roce 1998, v Muzeu romské kultury v roce 2001, o rok později v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově.
Rudolf Dzurko patří k nejuznávanějším naivním výtvarníkům u nás, a to bez jakéhokoli ohledu na jeho romský původ. Dzurkovy práce jsou mimo jiné zastoupeny ve sbírkách Národního muzea a Národní galerie v Praze, Severočeské galerie v Litoměřicích, Galerie Klenová / Klatovy a také v Národní galerii v Bratislavě. Od roku 1980 Dzurko žije a tvoří v Praze.
Zpracováno dle knihy:
Sbírky Muzea romské kultury
Výtvarné umění
Romští autoři
Přírůstky 1991–2005
|