Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Elena Lacková se dožívá 81 let

PRAHA – Nejvýznamnější romská spisovatelka Elena Lacková se dožila 22. března 81 let. Tato žena, narozená ve Veľkém Šariši, dokázala svým talentem, pílí a cílevědomostí stát se příkladem mnoha romským osobnostem.
Elenu Lackovou označila za svůj vzor a učitelku nejen zakladatelka moderní české romistiky Milena Hübschmannová, ale také prezident Mezinárodní romské unie Emil Ščuka. Na něj jako žáka základní školy zapůsobilo jako zjevení, když si přečetl, že Elena Lacková promovala na Univerzitě Karlově. To bylo počátkem 70. let, Lacková již byla tenkrát babičkou – bylo jí 39 let. Vyjmenovat komu všemu byla Elena Lacková vzorem, je zřejmě nemožné. Jedním z nich byl i její synovec – básník Emil Cina.

Svou úctu spisovatelce vyjádřil i prof. Miroslav Dědič, který po válce zakládal školu pro Romy, kteří se přistěhovali do českého pohraničí. „Elena Lacková je romská národní buditelka jako byly českými buditelkami Božena Němcová či Karolína Světlá. Rozdíl je v tom, že ona měla daleko těžší život,“ uvedl.
O těžkém životě Eleny Lackové svědčí i kniha, která právě vyšla v nakladatelství Fortuna – Romský holocaust v povídkách Eleny Lackové. Ani v těžkých podmínkách, kdy Hlinkovi gardisté vyhnali šarišské Romy do lesa, však autorku láska k literatuře neopouštěla. Byla schopna psát i tehdy. Opravdovou proslulost ji po válce přinesla divadelní hra Hořící cikánský tábor a kočovné romské divadlo, které založila. Úspěch slavila nejen na Slovensku, ale i v Čechách.
Ani proslulost Elenu Lackovou neuchránila před nemilostí mocných. V sedmdesátých letech se její angažovanost a snaha o povznesení romského národa příliš komunistům nelíbila. Elena Lacková však chtěla ukončit svá studia na Univerzitě Karlově. Vyrazila prodávat na poutě různá cingrlátka, aby si vydělala na cesty do Prahy. Stala se první Romkou, která tuto školu vystudovala.
Význam Eleny Lackové neuznávají jenom Romové a jejich přátelé, ale také slovenská vláda. Spisovatelce byl udělen Řád Ľudovíta Štúra. Právě tohoto představitele slovenského národního obrození označila za svůj velký životní vzor. O tom, že je významnou osobností romského obrození, svědčí její dílo, ale i způsob jejího myšlení. „Ať vidí majorita, ať vidí ostatní národnosti, že Rom je člověk,“ poznamenala Elena Lacková.
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál