Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Vrah Oty Absolona ještě není odsouzen

SVITAVY, PARDUBICE – Skinhead Vlastimil Pechanec (22) stanul 5. února před Krajským soudem v Hradci Králové za rasisticky motivovanou vraždu Oty Absolona v Národním domě ve Svitavách. Soud pokračoval ve čtvrtek 7. února a byl odročen.

Krajská státní zástupkyně Renáta Vesecká kritizovala postup policistů, kteří krátce po incidentu v Národním domě zasahovali. Poukázala na to, že na místě nikoho nezadrželi a nůž, kterým Vlastimil Pechanec bodl Otu Absolona našla barmanka až druhý den před barem a otisky z vražedné zbraně smyl déšť. „Vedení policie oznámím, že tento postup byl nesprávný. Myslím si, že policie měla na místě zadokumentovat pohyb osob a místo činu. To však neudělala,“ dodala Vesecká. Přestože neexistuje jediný přímý důkaz, žalobkyně tvrdí, že obžaloba je podaná oprávněně a má dostatek důkazů proti obžalovanému.
Svitavský skin Pechanec loni v létě 20. července na místní diskotéce slovně napadl a poté třikrát bodl Roma Otu Absolona do břicha. Ota Absolon utrpěl těžká poranění, kterým po pětihodinové operaci následně podlehl.
Vražda Oty Absolona nebyl první násilný útok svitavského skina. Vlastimil Pechanec byl už dříve pětkrát obžalován z násilných trestných činů s rasistickým podtextem. V dubnu 1996 při průvodů skinheadů ve Svitavách provolával hesla jako: „Bílé Čechy“, „Čechy Čechům“ a poté vtrhl do domu jedné romské rodiny a začal demolovat jeho vybavení. Dříve, než došlo k soudu za tento čin, zmlátil řetězem mladé lidi na diskotéce v Černé Hoře na Blanensku, přitom vykřikoval rasistická hesla.
Za útok ve Svitavách ho zdejší okresní soud odsoudil pouze k ročnímu odnětí svobody s podmíněným odkladem, a to i přesto, že svého činu vůbec nelitoval. „Chtěl bych, aby naše republika byla bez cikánů a černochů,“ prohlásil.
Na soud za útok v Černé Hoře čekal obdobným způsobem. Pechanec zaútočil na svitavského Roma Ladislava Peštu. Bodl ho do hrudníku a Ladislav Pešta jen zázrakem útok přežil. Okresní soud ve Svitavách odsoudil Pechance za tento čin ke dvěma letům vězení, které si odseděl. Teprve poté došlo k soudu za útok v Černé Hoře. V roce 1999 ho Okresní soud v Blansku odsoudil na tři a půl roku do vězení s ostrahou. Krajský soud v Brně však o několik měsíců později trest zrušil a Pechanec od soudu odešel s podmínkou.
Pechancovy útoky pokračovaly dále. V České Třebové napadl v listopadu 2000 člena anarchistického hnutí. Za tento trestný čin výtržnictví byl Pechanec odsouzen ke čtrnácti měsícům vězení. Proti rozsudku se odvolal a do vězení nešel. Teprve v září 2001 Krajský soud v Hradci Králové rozsudek potvrdil. To však již bylo pro Otu Absolona pozdě.
Katka Danyiová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál