|
Do ostravské Vesničky soužití se už začínají stěhovat první obyvatelé
Ostrava (kd) – První rodiny, které v roce 1997 velká voda vyhnala z domovů, se v těchto dnech začaly stěhovat do Vesničky soužití v Ostravě-Muglinově, kde bude společně bydlet romská a česká populace.
„Čtyři roky jsme chodili na stavbu pomáhat a čekali jsme. Konečně budeme mít klidný domov,“ řekla spokojeně Věra Lazuriková. Společně s dalšími 30 rodinami 27. srpna převzala
z rukou pracovníků charity klíče a podepsala nájemní smlouvu. Všichni obyvatelé Vesničky soužití věří, že společný život Romů a členů většinové populace může fungovat.
Duchovní otec projektu Ind Kumar Vishwanatan, který už několik let pomáhá v Ostravě řešit romskou otázku, řekl, že stavba přinesla řadu zajímavých situací. Jednou z podmínek bylo, že si každá rodina odpracuje 200 hodin. Další podmínkou bylo, že nesmí jít o sociálně slabé jedince a navíc musí souhlasit s myšlenkou projektu. „Je to pěkný pocit, ale hlavně to musí být perfektní pocit pro ty, kteří se teď stěhují,“ komentoval Kumar.
Co ovšem dokáže obyvatele vesničky pořádně zvednout ze židle, jsou pochybnosti o budoucnosti vesničky. „Ty hloupé sázky, že to tady bude do roka vybydlené, se mě opravdu dotýkají. Všichni se tady známe a ukážeme všem, že vydržíme,“ zdůraznila Anna Mičková, jedna z nových obyvatelek. „Lidi se tady navzájem znají, hodně se vybírali, každý ví, co si může dovolit. Sázky prohrají ti, kteří o vesničce pochybují,“ nepochybovala Veronika Kořínková, další nová nájemnice.
Ve Vesničce soužití stojí 15 dvojdomků a bude tam žít asi 150 lidí. Náklady na vybudování se pohybovaly kolem 60 milionů korun. Na pokrytí investic se kromě státu podílely i zahraniční a církevní organizace. V areálu vzniklo komunitní centrum, které bude místním obyvatelům i lidem z okolí nabízet různé služby, od učeben a dílny až po bufet. Počítá se i se sociálně-právní poradnou a novými pracovními příležitostmi, neboť více než polovina lidí je tady bez zaměstnání.
|