Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Starosta s Romy počítá

Ján Eštok (40 let) je starostou slovenské obce Skrabské (v okrese Vranov nad Topľou). Tamním Romům pomohl založit romské občanské sdružení Terno jilo (Mladé srdce), na jehož činnost obec vyčlenila ze svého rozpočtu pro začátek 10 tisíc korun. Do Brna přijel starosta Eštok povzbudit skrabské romské fotbalisty při mezinárodním přátelském romském turnaji. Chtěl, aby dali Brňanům na frak. Nestalo se tak, Skrabští prohráli, ale starosta nadále stojí o partnerské vztahy s občanským sdružením Společenství Romů na Moravě. A doufá, že v budoucnu se budou brněnští a skrabští Romové setkávat i při jiných příležitostech, nejen při fotbale.

Jaké je u vás soužití majority s Romy?
Nejsou žádné problémy. Vzájemně vycházíme velmi dobře.

Máte na tom zásluhu i vy?
Samozřejmě, zajímají mě mezilidské vztahy a dbám na to, aby soužití bylo dobré. Kontakt s Romy udržuji také cestou romského vajdy, s kterým řeším požadavky a problémy Romů.

Jak to, že u vás v obci máte romskou osadu?
Na vině je předešlý režim. Začali jsme však už s projektovou dokumentací na čtyřbytové jednotky pro Romy. Rozpočet, který kryje stát, přesahuje sedm milionů. Na projektovou dokumentaci jsme dostali 180 tisíc slovenských korun. Náklady jsou vysoké, protože v místě chybí veškeré místní sítě, tedy elektřina, plyn, voda, kanalizace i přístupové cesty. Pro umístění domu jsou dvě alternativy: buď zbouráme chatrče, které stojí na obecním pozemku, anebo odkoupíme pozemek od římskokatolické církve. S představiteli církve vedeme jednání, protože zatím nechtějí stavební místo prodat.

Myslíte, že když postavíte nové byty, změníte Romům jejich život?
Určitě se změní hodně: kultura bydlení, život Romů a poté se změní i sám člověk. Pevně věřím, že si budou nového bydlení vážit, že je budou umět využívat, protože se budou na výstavbě bytů sami podílet. Je neúnosné, v jakých podmínkách žijí dnes. Do tohoto programu se zapojilo na čtrnáct obcí vranovského okresu.

Od vašich Romů jsem se dozvěděl, že když nemají peníze na autobus, neposílají děti do školy. Co k tomu můžete říct?
Stává se tak proto, že když dostanou někteří Romové sociální dávku nebo podporu v nezaměstnanosti, dokáží tyto korunky rozházet během tří dnů. Muži zajdou do hospody a tam je zlákají hrací automaty. Někteří neumějí hospodařit s financemi – to je jeden z jejich nedostatků.

Proč je tolik Romů ze Skrabského nezaměstnaných?
Dříve byl u nás kamenolom, kde se těžila hornina na výrobu cementu. Nyní se lom zavřel a Romové, kteří tam byli zaměstnáni, zůstali bez práce. Nezaměstnanost se dotýká nejen Romů, ale i jiných občanů Slovenska. Nejdůležitější úlohou nové vlády po podzimních volbách by proto mělo být podstatné snížení nezaměstnanosti.
Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál