Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Stálá výstava muzea se opozdí

BRNO – Muzeum romské kultury neotevře svou stálou expozice letos, jak původně plánovalo, ale až příští rok v červnu. Důvodem je, že sedm milionů korun potřebných na vybudování stálé výstavy, muzeum shání z různých zdrojů. Sdělila to ředitelka muzea Ilona Lázničková. Podle ní by bylo možno vybudovat expozici i levněji, její význam by se tím však značně snížil. „Chceme moderní expozici, která osloví i mladé návštěvníky. Expozici, ve které budou mít své místo multimédia, audiovizuální programy.“

Zatímco úprava místností pro budoucí expozici je v plném proudu, některé projekty se již blíží dokončení. Multimediální program je hotov na 80 až 90 procent. Dokončen byl i dokumentární film o holocaustu To jsou těžké vzpomínky.
Současně s přípravou expozice pokračuje i dobudovávání muzea. Těsně před kolaudací jsou podkrovní prostory, které byly rekonstruovány nákladem 1,5 milionu korun. Tady budou kanceláře a část depozitářů muzea.
Přes pokračující práce na expozici se muzeum nechce uzavírat veřejnosti. Studovna a knihovna budou otevřeny 24. září. Premiéra již zmíněného filmu To jsou těžké vzpomínky je plánována na 8. října. V říjnu také proběhne v knihkupectví Academia na Masarykově třídě křest knihy Paměti romských žen, která vznikla na základě projektu Heleny Danielové podpořeného Open Society Fund.
Přestože v současné době připomínají prostory muzea spíše staveniště, najde se místo i pro krátkodobé výstavy. Vernisáž výstavy fotografií etnografky Evy Davidové Cesty Romů – Romano Drom se uskuteční 22. října.
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál