Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Povodně a protiromská propaganda

Dne 20. srpna navštívil místopředseda vlády Petr Mareš, který byl jmenován předsedou vládní Rady pro záležitosti romské komunity, areál vysokoškolských kolejí Na Klíši v Ústí nad Labem, kde jsou ubytovány evakuované romské rodiny z povodněmi postižených ulic Matiční a Svádovské. Společně se zástupci odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra a Úřadu vlády ČR se setkal s postiženými Romy, pracovníky humanitární organizace Člověk v tísni a vedením správy kolejí. Všichni se přesvědčili, že zprávy o údajném ničení zařízení kolejí evakuovanými Romy, které se objevily v tisku, se nezakládají na pravdě. Zařízení kolejí bylo už předáno uklizené a neponičené.

Za mnohem závažnější dezinformaci však lze považovat prohlášení náměstka primátora Ústí nad Labem Tomáše Jelínka, který označil za druhou živelní pohromu chování a požadavky některých ústeckých evakuovaných Romů v době stavu ohrožení. „Romové zjevně zneužívají humanitární pomoc ve svůj osobní prospěch. Jde o hyenismus. Někteří jsou jako sarančata a parazitují na současném mimořádném stavu. Lituji, ale někdo to už prostě musí říci nahlas,“ praví se v tiskové zprávě mluvčího kanceláře primátora z 18. srpna.
Takovéto prohlášení je nepřijatelným paušálním obviněním celé jedné etnické skupiny a je zjevně nepřiměřeným vyhodnocením situace, kdy byly evakuovány stovky příslušníků romské komunity (přes 500), kteří se ve většině chovali stejně, jako všichni ostatní občané. Je velmi znepokojující, že vedení města Ústí nad Labem nedokáže komunikovat se zástupci organizace Člověk v tísni a koordinovat poskytování pomoci obětem povodní z romských komunit. Naopak takovými prohlášeními a veřejně prezentovanými postoji znesnadňuje řešení situace. Policie ČR nedisponuje žádnými podklady, které by jakkoliv mohly odůvodňovat štvavé prohlášení náměstka primátora Tomáše Jelínka. Je politováníhodné a odsouzeníhodné, když jsou objektivní potíže způsobené povodněmi zneužívány k protiromské propagandě, která může být motivována blížícími se komunálními volbami, uvedl ředitel kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity Roman Krištof. Kancelář nyní zkoumá, zda by prohlášení náměstka primátora Tomáše Jelínka mohlo být kvalifikováno jako podněcování k národní a rasové nenávisti.
-rk-

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál