Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Tisíce lidí zaplnily pražskou Štvanici

PRAHA – Dvacetihodinový happening Music Beats Local Nazi přilákal na pražskou Štvanici tisíce mladých lidí. Během víkendu od 14. do 15. září tak tento ostrov patřil akci zaměřené proti rasismu, násilí a xenofobii. Na návštěvníky tu čekaly koncerty více než 30 rockových kapel na dvou pódiích, fotografické výstavy a videoprojekce, ale také diskuse s odborníky.

Jako velké plus se jevilo především to, že organizátoři rozdělili prostor na několik stanů a pódií. Hned u vstupní brány byla krytá aréna, skýtající prostor zejména milovníkům hip hopu. Zde se vystřídali například polští Paktofonkia, němečtí 12 Dingo nebo slovenští Kontrafakt. Na samotném výběžku štvanického ostrova byl potom postaven takzvaný CLounge, který se svými barevnými křesílky a stylovými stolky připomínal přímořskou atmosféru. Tady nechyběl všestranný muzikant z Velké Británie James Baseley nebo Švýcar Alex Dallas. Českou hudební scénu zastupoval Jan P. Muchow nebo skupina Maradona Jazz s DJ Mucho.
Samotní organizátoři ze společnosti Člověk v tísni program rozdělili na dvě vzájemně se doplňující části: osvětově informační a hudebně zábavnou. Těžištěm té první byl Nazi Info, tedy stan, v němž od ranních sobotních hodin probíhaly diskuse s odborníky z neziskového sektoru, médií, státní správy a se zástupci menšin. Náladu dokreslovala multimediální výstava na téma rasismus a extremismus.
Vztah k jiným národům však prochází také přes chuťové buňky a žaludek, a tak návštěvníci měli možnost ochutnat také jídla jiných více či méně známých kuchyní, například afghánské, romské, vietnamské, palestinské nebo africké.
Výtěžek z celé akce bude využit k podpoře menšinových projektů společnosti Člověk v tísni a na pomoc obětem povodní.
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál