Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Své klienty učí důslednosti

BRNO – Asi měsíc pracuje v Brně nový tříčlenný tým terénních sociálních pracovníků. Tvoří jej Romové Lenka Šarköziová a Jiří Parči a Češka Hana Kahvaiová. Problémy, které řeší, jsou podobné jako jinde – bytové a sociální.

I když zatím spíše mapují terén, mají už konkrétní téma, na které se soustředí. „Zaměřujeme se například na domy nabízené k prodeji. Zájemcům dáváme brožurku o tom, jak postupovat. A hlavně říkáme, aby nikdo nepodepisoval nějakou smlouvu bez porady,“ vysvětlil Jiří Parči. S kolegyní Šarköziovou se shodují na jednom: „Pokud jde o byty, jsou Romové strašně naivní. Občas se až člověk diví, co všechno dokáží podepsat.“
Bytová problematika se dotýká hlavně mladých. Nejsnadnějším přístupem k bytu je oprava na vlastní náklady. To však předpokládá vlastní finanční vstup. „Zatímco čeští rodiče dětem pomohou třeba tím, že jim spoří peníze, u Romů to tak není. Většinou ani nemají z čeho spořit,“ podotkla Šarköziová.
Terénní sociální pracovníci v Brně pracují pod magistrátem. Přitom část jejich práce souvisí s tím, že svým klientů radí, jak na úředníky. Přesto se nedomnívají, že se dostávají do konfliktu. „Přednost má samozřejmě klient,“ poznamenala Kahvaiová. S tím souhlasili i ostatní. „Já dělám teréňáka již delší dobu a nemyslím si, že se to dostává do rozporu,“ dodala Šarköziová. Upozorňuje, že jedním z úkolů je naučit lidi chovat se tak, aby měli všechny potřebné doklady pro jednání s úřady připravené a nedali se odbýt. „Dost úředníků se spoléhá na to, že Romové se nebudou odvolávat. A oprávněně. Romové málokdy podávají odvolání. Musíme je naučit důslednosti a jak jednat na úřadě,“ řekla. Často jde přitom o určitou averzi jednotlivého úředníka. „Když jsem vyprávěl o jednom případu doma, rodiče mi okamžitě řekli, o kterou úřednici se jedná. Ta je odmítavá v okamžiku, kdy Rom vstupuje do dveří,“ podotkl Parči.
Nevyhovující bydlení vede často také k odebírání dětí. „Zrovna řešíme případ, kdy rodina žije v naprosto nevyhovujících podmínkách a hrozí odebrání dětí do dětského domova. Malý byt, hodně dětí a nemají místo ani na stůl, kde by se mohly učit. A samozřejmě jsou předsvědčení, že by měli dostat okamžitě jiné bydlení. Snad se nám podaří rodině pomoci, ale tak rychle, jak si představují, to samozřejmě nebude,“ řekla Kahvaiová.
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál