|
|
Své klienty učí důslednosti
BRNO – Asi měsíc pracuje v Brně nový tříčlenný tým terénních sociálních pracovníků.
Tvoří jej Romové Lenka Šarköziová a Jiří Parči a Češka Hana Kahvaiová. Problémy, které řeší, jsou podobné jako jinde – bytové a sociální. I když zatím spíše mapují terén, mají už konkrétní téma, na které se soustředí. „Zaměřujeme se například na domy nabízené k prodeji. Zájemcům dáváme brožurku o tom, jak postupovat. A hlavně říkáme, aby nikdo nepodepisoval nějakou smlouvu bez porady,“ vysvětlil Jiří Parči. S kolegyní Šarköziovou se shodují na jednom: „Pokud jde o byty, jsou Romové strašně naivní. Občas se až člověk diví, co všechno dokáží podepsat.“
Bytová problematika se dotýká hlavně mladých. Nejsnadnějším přístupem k bytu je oprava na vlastní náklady. To však předpokládá vlastní finanční vstup. „Zatímco čeští rodiče dětem pomohou třeba tím, že jim spoří peníze, u Romů to tak není. Většinou ani nemají z čeho spořit,“ podotkla Šarköziová.
Terénní sociální pracovníci v Brně pracují pod magistrátem. Přitom část jejich práce souvisí s tím, že svým klientů radí, jak na úředníky. Přesto se nedomnívají, že se dostávají do konfliktu. „Přednost má samozřejmě klient,“ poznamenala Kahvaiová. S tím souhlasili i ostatní. „Já dělám teréňáka již delší dobu a nemyslím si, že se to dostává do rozporu,“ dodala Šarköziová. Upozorňuje, že jedním z úkolů je naučit lidi chovat se tak, aby měli všechny potřebné doklady pro jednání
s úřady připravené a nedali se odbýt. „Dost úředníků se spoléhá na to, že Romové se nebudou odvolávat. A oprávněně. Romové málokdy podávají odvolání. Musíme je naučit důslednosti a jak jednat na úřadě,“ řekla. Často jde přitom o určitou averzi jednotlivého úředníka. „Když jsem vyprávěl o jednom případu doma, rodiče mi okamžitě řekli, o kterou úřednici se jedná. Ta je odmítavá v okamžiku, kdy Rom vstupuje do dveří,“ podotkl Parči.
Nevyhovující bydlení vede často také k odebírání dětí. „Zrovna řešíme případ, kdy rodina žije v naprosto nevyhovujících podmínkách a hrozí odebrání dětí do dětského domova. Malý byt, hodně dětí a nemají místo ani na stůl, kde by se mohly učit. A samozřejmě jsou předsvědčení, že by měli dostat okamžitě jiné bydlení. Snad se nám podaří rodině pomoci, ale tak rychle, jak si představují, to samozřejmě nebude,“ řekla Kahvaiová.
Roman Růžička
|