Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Amnesty kritizuje českou policii

LONDÝN/BRNO – Česká republika nemá přehledný způsob vyšetřování trestných činů policistů. Ve své každoroční zprávě na tuto skutečnost upozorňuje mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Amnesty upozorňuje na podezřelou smrt brněnského Roma Vladimíra Pechy, který loni za podezřelých okolností údajně spáchal sebevraždu při vyšetřování na policejní stanici v BrněKrálově Poli. Tímto případem se již několik měsíců zabývá Liga na ochranu lidských práv. Domnívá se, že důvodem podivného šetření je skutečnost, že policie není pod nezávislou kontrolou, ale jejími činy, dokud nejsou kvalifikovány jako trestné, se zabývá Inspekce ministra vnitra.
Podle policistů Vladimír Pecha přišel o život poté, co měl 19. června 2002 náhle proskočit oknem policejní služebny. Představitelé Ligy lidských práv, kteří zastupují Pechovu družku a dítě, které se narodilo až po jeho smrti, poukazují na nejasnosti v dosud provedeném šetření. Odpůrci policejního šetření poukazují, že policista, který měl zesnulého vést ve chvíli, kdy měl najednou sám od sebe skočit z okna, měl být podle protokolu u výslechu ženy, která byla na stanici kvůli krádeži věcí z jejího domku. Ta navíc dvěma novinářům letos v březnu vypověděla, že v době uvedené v protokolu na stanici již nebyla. Vyšetřovací orgány také nevyslechly žádné osoby v té době přítomné na stanici. Spokojily se s výpověďmi tří policistů a jedné policistky. V celém šetření se nedozvídáme nic o ošacení zesnulého, které mohlo zanechat mnoho důležitých stop a poškození po jeho pádu z okna.
Nejasnosti v případě údajné Pechovy sebevraždy nejsou doposud vysvětleny. Přesto byl případ odložen. Liga lidských práv nyní podává další stížnost na nečinnost vyšetřovacích orgánů, které stále nehodlají tento závažný případ náležitě šetřit. Celá kauza bude předložena též Výboru pro odstranění všech forem rasové diskriminace při OSN, který bude posuzovat diskriminaci Romů v ČR letos 7. a 8. srpna v Ženevě. Zástupci Ligy byli tímto výborem osobně vyzváni, aby předložili vlastní zprávu o dodržování Úmluvy o odstranění všech forem rasové diskriminace v ČR.

Roman Růžička
Foto: Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál