Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Páteční večer v Roxy

Ten den patřil účinkujícím z České republiky, Slovenska, Bulharska, Francie a Kazachstánu. Moderátoři večera Martina Pokutová a Zdeněk Horváth ještě ani nestačili úplně představit skupinu Bengas a publikum už pískalo, tleskalo a pokřikem Bengas, Bengas, Bengas je vyvolávalo na pódium. Bengas si získali diváky na svoji stranu. Jejich temperamentní muzika nenechala žádného v klidu.

Ale také Diabolske husle se těšily velkému aplausu a uznání. Ján BerkyMrenica, primáš skupiny, hrál opravdu ďábelsky. Jeho housle se smály i plakaly. Cimbalista předvedl publiku bravurní, profesionální hru založenou na velké technice, z které byli posluchači u vytržení. Skupinu Diabolske husle tvoří profesionální muzikanti.
Bulharská romská dechovka Karandila zase přiblížila posluchačům folklor balkánských Romů. Byla to muzika jiná, než na kterou jsme zvyklí. Pro nás byla zvláštní, ale zajímavá.
Francouzské trio Arbat hrálo písně francouzských, ruských a polských Romů. Důraz byl kladen na zpěv, který doprovázela pouze jedna kytara.
Kazachstánská skupina Stringo hrála styl ruskobalkánských Romů. Důraz položila na zpěv a tanec. Bylo znát, že má profesionální muzikanty.
Kdo nepřišel z jakéhokoliv důvodu do klubu Roxy, uviděl všechny účinkující Khamora na závěrečném galakoncertu v Kongresovém centru.

Skupina Bengas vznikla v roce 2001 v Praze a má šest členů. Nástrojové obsazení sestává ze čtyř španělských elektroakustických kytar, baskytary a sestavy perkusních nástrojů. Bengas hrají a zpívají v romštině slovenské východniarské častušky, čardáše, písně Romů z Ruska a Maďarska, balkánský folklor, rytmy Arábie a Španělska; mají také vlastní repertoár. Kromě pravidelných vystoupení v pražských klubech Rock Café, Rubín, Jazz Club Železná atd. hrají na domácích festivalech romské hudby (Rožnov pod Radhoštěm, Lysá nad Labem, Den proti rasismu v Písku, Music Beats Local Nazi v Praze ) a v zahraničí (např. Mezinárodní hudební festival v Saint Denis ve Francii).

Trio Arbat vzniklo v roce 1989 a nese název podle moskevské čtvrti, kde se scházejí bohémové, pouliční umělci, spisovatelé, malíři a krásné dívky. Zakladatel skupiny, kytarista a zpěvák Pascal de Loutchek, pochází z rodiny ruských hudebníků. Po studiu na pařížské konzervatoři pobýval v Brazílii, kde si dále vytříbil svůj hudební cit. Zpěvák a vynikající tanečník Petia Iourtchenko vystupoval se světoznámým divadlem Romen a je oceňován zejména pro své téměř artistické schopnosti. Od roku 1994 učí ruské romské tance v Paříži. Ozdobou skupiny je zpěvačka a tanečnice Lilia RoosDalskaia, která se narodila v ruské artistické rodině a první roky života strávila v otcově obalu na kytaru. Byla hvězdou souboru Romen a před odjezdem do Francie hrála v ruských filmech a televizi.

Stringo je romský folklorní soubor písní a tanců a vynikající tvůrčí kolektiv, který dobývá srdce posluchačů neopakovatelným stylem a národním temperamentem. Vznikl v roce 1999 pod vedením pana Karabenka při Kulturním domě Maxima Gorkého v Čapajevsku a brzy si získal velké množství obdivovatelů. Soubor úspěšně hostuje po celém Rusku a účastní se městských i oblastních slavností a festivalů. Tvůrčím způsobem řeší složitou otázku vzájemných vztahů starého a nového, pečlivě chrání hudební dědictví dávných časů a zároveň se snaží být moderním souborem. Tak nejednoduchý úkol vyžaduje ohromnou pokoru k vlastní minulosti a přesný cit pro současnost.

Vůdčí osobnost skupiny Diabolske husle, Ján BerkyMrenica začal hrát na housle již v pěti letech; prvním učitelem mu byl otec, koncertní mistr souboru Sĺuku. Po absolvování konzervatoře v Bratislavě působil až do pádu komunismu v tomtéž souboru. Od roku 1991 hraje ve skupině Diabolske husle, což je seskupení sedmi mladých hudebníků, kteří interpretují hudbu různých žánrů a vystupují po celé Evropě, v USA, Kanadě, Austrálii, Japonsku a Číně. V roce 2000 získal Ján BerkyMrenica dvě Grammy jako interpret roku a osobnost roku a Diabolske husle získaly tři Grammy a Zlatú platňu. V současné době Diabolske husle účinkují ve společném programu se španělským flamencovým souborem a jako hosté v programu italského zpěváka Drupiho.

Desetičlenná romská dechovka Karandila se proslavila zejména svatebními písněmi. Posluchačům předvádí tradiční romskou bulharskou hudbu, ve které Karandila mísí svůj nesmírný temperament s melancholickými hudebními podtóny. Pro tento styl se vžilo označení balkánské blues, které je pro ni přímo charakteristické; zejména při živých vystoupeních přivádí posluchače autentičnost hudby k nadšení. Není také divu: vždyť kromě toho, že Karandila účinkuje na domácích i mezinárodních festivalech a vydává CD, hlavním zdrojem obživy hudebníků do dnešních dní zůstává velmi úspěšné hraní na svatbách.

Přílohu pro vás připravili:
Gejza Horváth, Jana Kabeláčová a Katka Danyiová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál