Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Dialog mezi romskými představiteli a zástupci EU

Organizace Erio uspořádala v polovině června první úspěšné setkání představitelů evropských Romů z členských a kandidátských zemí EU a členů Evropského parlamentu na téma Budoucnost romské otázky v Evropě.

Poslankyně Evropského parlamentu Anna Karamanou mluvila o složitosti problémů, s nimiž se komunity evropských Romů potýkají. Zmínila i konkrétní možnosti spolupráce a integrace Romů s ohledem na zdroje a pozici EU coby instituce. Připustila, že se Romové potýkají s chronickými socioekonomickými problémy a podtrhla úlohu legálních a kulturních faktorů (např. protiromství), které omezují možnost úspěšné integrace Romů. Poslankyně Ulla Sandbaek, která nedávno navštívila Slovensko, mimo jiné zdůraznila neochotu místních orgánů poskytovat finanční prostředky na romské projekty.
Předsedkyně ERIO Miranda Vuolasranta navrhla, aby se orgány EU snažily vyvinout iniciativu pro efektivnější sledování fondů, jež byly určeny pro potřeby romských komunit. Rudko Kawczynski z Romského národního kongresu upozornil na problém humanitární krize romských uprchlíků z Kosova, k němuž dochází na makedonskořecké hranici. Více než 600 lidí, mezi nimi mnoho žen a dětí, tam bylo měsíc utábořeno, avšak mezinárodní společenství jim odepírá poskytnout ochranu.
Poslanci souhlasili, aby se provedla další opatření, která povedou k tomu, že evropské úřady zabývající se romskou otázkou budou citlivější. ERIO věří, že dialog a komunikace tvoří základ pro účinné a pozitivní změny v romských komunitách v Evropě.

Jana Kabeláčová
(podle European Roma Information Office)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál