Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Muzejní okénko

Cikáni staví na svém.
Plzeň bude mít cikánský dům.
Dobré zkušenosti s cikány v řádném zaměstnání.
Od doby, kdy byli cikáni zákonem přinuceni vzdáti se svého kočovného života a věnovat se pořádné práci, ubylo na venkově podstatně drobných krádeží. Ve většině případů cikáni pochopili, že je možno také se živit poctivě. Obce, v nichž se cikáni podle své domovské příslušnosti usídlili, neměly zprvu z těchto přírůstků velkou radost. Ukázalo se však, že si cikáni poměrně brzy zvykají na pravidelný život a že není na ně slyšet žádných větších stížností.

V Plzni mají na př. s cikány dobré zkušenosti. Usídlili je na Cikánce, kde nyní žije 67 cikánů, rozdělených do 16 tlup. Většina z nich ještě bydlí ve svých typických vozech, v nichž ještě do nedávna putovali světem. Pro ty, kteří přišli jen s rancem, staví Plzeň rozměrný domek.
Nové sídlo cikánů bude z cihel a střecha bude kryta taškami. Domek má 14 velkých světnic a k dispozici bude i společná prádelna. Bylo pamatováno i na dřevníky. Domek se již staví delší dobu a bude hotov ještě do zimy. Většinou na něm pracují cikáni sami. Někteří jako přidavači, jiní jako zedníci anebo pokryvači. Nejvíce prý se jim zamlouvá pokryvačství, protože je poměrně nejdobrodružnějším povoláním.

an.
Odpolední národní politika, 29. X. 1940
Připravilo Muzeum romské kultury

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál