Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Soukromá škola se nezavírá před nikým

BRNO – Brněnská Veřejně správní akademie je soukromá vyšší odborná škola, kde se platí školné. Zatím sice výjimečně, ale přesto na ní občas studují také Romové. Mezi jejími absolventy jsou dokonce dva: prvním byl mladík od Pardubic, který nyní pokračuje ve studiu na právnické fakultě a letos absolvovala Gábina Fílová z Brna.

Gábinu přivedl na školu zájem o personalistiku, kterou tady také vystudovala. Cesta to však pro ni nebyla snadná. Nejdříve byla administrativní pracovnicí. Udělala si dvouletou nástavbu a odmaturovala. Teprve potom měla otevřenou cestu k dalšímu vzdělání. „Chtěla jsem dokázat, že i Romové mohou mít lepší vzdělání než pouhý výuční list,“ poznamenala s tím, že ani teď se studiem nekončí. „Rozhodla jsem se pro ještě vyšší vzdělání a letos nastupuji na Vysokou školu Karla Engliše, obor management.“
Gábina Fílová ráda prokazuje svou nezávislost. Svědčí o tom i její odpověď na otázku, jak studium financovala: „Půlku jsem si půjčila od přítele, kterému jsem to pak měsíčně splácela. A splácet jsem to mohla jenom proto, že pracuji brigádně, kde se dá. Vydělávám si na studium úplně sama. Od rodičů samozřejmě ty peníze brát nemohu.“ Gábina sice v prvním ročníku žádala o stipendium a její žádost byla vyřízena kladně. „Dospěla jsem však k názoru, že když si na to mohu vydělat, tak bych ty peníze brát neměla. Jsem si jista, že jsou lidi, kteří potřebují stipendium víc.“
Při slavnostním předávání diplomů 27. června na radnici Brnostřed nechyběli ani rodiče Fílovi. „Gábina nám dělá velkou radost,“ svěřil se otec Milan. Ještě více prožívala dceřin úspěch matka Květa: „Jsem ráda, jsem šťastná. Dokonce jsem i brečela.“
Přestože Romové zatím možnosti studia na Veřejně správní akademii příliš nevyužívají, škola se před nimi neuzavírá. „Pokud by měli zájem další, uvítáme je. Podmínkou je ovšem maturita. Neděláme rozdíly mezi studenty. Pokud by neuměli, vyletí. Romové, co u nás absolvovali, nedostali diplom proto, že jsou Romové,“ vysvětlil našemu listu ředitel František Lukeš. Podle průzkumu, který škola učinila mezi svými bývalými studenty, uplatňují se absolventi u soudu, ve státních zastupitelstvích, advokátních kancelářích, realitních kancelářích, u daňových poradců či v personálních agenturách. Studovat lze denně i dálkově. Denní studium trvá tři roky, dálkové čtyři. Přihlášky na školu je možno podávat až do konce prázdnin.

Roman Růžička
Foto: autor

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál