redakce
odkazy
e-mail

foto   Hrát fotbal znamená žít

Josef Rafael je zakladatelem amatérského fotbalového mužstva složeného z olašských a východoslovenských Romů, Čechů, Albánců a jednoho černocha. Mužstvo nese název FC Guláš. A proč Guláš? Protože jeho zakladatel a vedoucí týmu Josef Rafael je mezi Romy přezdívaný Guláš nebo Vinnetou. Josef říká, že jeho velkým snem je kopat za Brno první ligu. Fotbal je pro něj radost a štěstí, každodenní chléb a lék. Fotbal je pro něj tak velkým koníčkem, že i přes vážné zranění nohy, která si už vyžádala čtyři operace, kope dál, ale už jen jako obránce nebo brankář. Dozvěděli jsme se, že v květnu jeho mužstvo Guláš vyhrálo futsalový (halový fotbal) turnaj TOBRO GENERATION CUP 2002, který zorganizovala Brněnská Asociace Futsal.

Proč ses rozhodl založit vlastní mužstvo? Už nějaký ten pátek fotbal hraji. Je těžké, aby se Rom dostal do českého mužstva. Proto jsem založil romské mužstvo, ve kterém dostali šanci hrát všichni, kteří respektují fotbalový řád, zákony a předpisy.

Co pro tebe znamená fotbal? Fotbal je pro mě vším a budu ho hrát, dokud budu žít. Jsem brankářem a obráncem FC Guláš a navíc ještě trénuji mládež. Sleduji fotbal v televizi, žádný zápas si nenechám ujít. Jsem fandou Sparty a Bayern Mnichov.

Myslíš, že jsi dobrý brankář? Nemohu říct sám o sobě, že jsem dobrý, to musí posoudit někdo jiný, ale Romáci říkají, že jsem jeden z nejlepších brankářů.

Jak dlouho existuje toto mužstvo a jaké jsou jeho úspěchy? Naše fotbalové mužstvo existuje už sedm měsíců. Úspěchy se dostavily a doufám, že se ještě dostaví. Zúčastnili jsme se čtyř turnajů, z toho jsme byli třikrát ve finále a jeden jsme už také vyhráli.

O jaké turnaje se jednalo? První byl turnaj o pohár JUDr. Tomáše Holomka, hrál se v Ostravě a my jsme získali čtvrté místo. Druhý turnaj jsme odehráli v Chrlicích v rámci zimní přípravy, tam jsme nepostoupili vůbec. Třetí turnaj se konal ve Šlapanicích, kde jsme se prokopali až do finále a skončili jsme druzí. Čtvrtý turnaj, Tobro Generation Cup 2002, byl v Brně, naše mužstvo FC Guláš bylo jediné černé. Ostatní mužstva byla gádžovská, hrají už druhou, třetí ligu, divizní mužstvo a my jsme tam byli jako outsideři. Všichni nás považovali za nejslabší mužstvo, tipovali prohry 10:0 až 20:0, ale my jsme hráli s takovým zápalem, že jsme dokázali turnaj vyhrát. Je to pro nás hnací motor, abychom hráli dál. Teď hrajeme třetí třídu brněnské městské soutěže, zatím na druhé pozici v tabulce.

Co pro vás znamená vyhrát turnaj? Je to slastná odměna za hodiny tréninku s potem na tváři, radost, štěstí a příliv nové energie.

Kde trénujete? Trénujeme na školním hřišti každé úterý a pátek a po vítězství, kterého jsme dosáhli, máme větší a větší chuť hrát.

Kdo je vaším sponzorem? Přispívá nám Společenství Romů na Moravě – koupilo dresy, bundy a platí zápisné do turnajů.

Máte možnost cestou našich novin vyzvat k přátelským utkáním jiná fotbalová mužstva. Chcete toho využít? Ano. Rádi bychom vyzvali jiná romská fotbalová mužstva a byli bychom také rádi, kdyby vyzvala ona nás. Jestliže projeví někdo zájem, může se se mnou zkontaktovat na adrese: Josef Rafael, 28. října 25, 602 00 Brno nebo na telefonním čísle 05/ 45 57 97 38. Gejza Horváth