Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Přerovští si pověsí Škromacha (na stěnu)

Na Slovácku v Čejkovicích se ve čtvrtek 19. června konala aukce portrétních fotografických obrazů známých osobností. Uspořádal ji fotograf Jadran Šetlík.
Nejúspěšnější v dražbě byl portrét ministra Zdeňka Škromacha. Hádejte, kdo ho koupil? Přerovští Romové v čele s Milanem Polhošem, a to za pouhých 150 000 Kč! Pan Polhoš řekl, že mají pana ministra moc rádi, protože je to jediný člen vlády, který jim pomáhá.

Ani se nedivím. Pan Polhoš a spol. je totiž jediný, který je mezi Romy obšťastňován pozorností této instituce, nepochybně díky ministerskému poradci Ladislavu Bodymu. To by mi nevadilo, kdyby ta pozornost byla rozdělována rovnoměrně mezi všechny romské podnikatele a kdyby pan Body měl čisté ruce, jestli mi rozumíte. Netroufal bych si něco takového říci, kdybych neměl výrok soudu, který potvrzuje, že pan Body úplatek vzal, a pak ho vrátil, když se věc provalila. To už je potom těžko věřit tomu, že ministerstvo práce rozděluje svoji vstřícnost všem, kteří si to zaslouží, nebo jen těm, kteří se zlíbili panu poradci.
Ta koupě ministrova portrétu mi způsobuje dosti hořkou příchuť na jazyku. Jednak samo o sobě je kupování portrétů známých osobností nechutné, zvláště když renomé některých z nich je značně diskutabilní. Jednak se ptám, zda by si romští bossové daný portrét za ty peníze mohli koupit, kdyby se o to pan ministr sám nezasloužil. Pan Škromach ovšem na způsoby svého poradce byl upozorněn, ale přičítá je „folklornímu způsobu jednání“ Romů: „Vaše spory a problémy mne nezajímají, to si vyřiďte mezi sebou.“ Tak to u nás chodí. Nemám nic proti Galerii veteránů RAF, která byla touto aukcí podpořena.
Ale vadí mi, že z peněz, které vydělal pan Milan Polhoš na zakázkách, přidělených mu ministerstvem proto, že je romský podnikatel, a má tudíž pro Romy konat, je podporováno něco, co těm Romům nijak neprospívá.
V tomto smyslu je už zcela jedno, jak ty peníze pan Polhoš získal.
Vnímání etického chování podnikatelů v ČR je věc neznámá. U Romů to chodí tak, že si z většinové společnosti vybírají jen to nejhorší. Bohužel.

Karel Holomek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál