Sochy připomínají utrpení Romů
LETY, MIROVICE – Oběti letského koncentračního tábora, které zemřely před vypuknutím epidemie tyfu a byly pohřbeny na hřbitově v Mirovicích (okr. Písek), mají konečně svůj pomník. Sousoší umělecky ztvárňuje utrpení Romů a bylo odhaleno 13. května při tradičním pietním obřadu. Pomník vysvětil místní katolický farář a solidaritu s osudem Romů připomněla i představitelka židovské liberální komunity Bejt Simcha Sylvie Witmannová.
Pomník romským obětem není jediný, který Romové letos v Mirovicích odhalili. Uctili také památku tří německých dětí. „Pod pomníkem rudoarmějců je místo, kam byly k našim dětem v dubnu 1945 pochovány děti německých utečenců. I tyto děti měly svá jména,“ poznamenal předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) Čeněk Růžička.
Několik desítek let leželo více než 150 pozůstatků dětí a asi 30 dospělých v neoznačených hrobech. Díky úsilí VPORH i ostatních Romů a jim nakloněných osobností, získaly konečně zpět svá jména. Tvůrcem díla, které utrpení Romů připomíná, je Čeněk Růžička, původním povoláním kameník. Pomník tvořil ve spolupráci s akademickým sochařem Michalem Moravcem, profesorem Sochařské akademie v Hořicích. Finančně jej podpořila česká vláda a německé ministerstvo zahraničních věcí. Čeněk Růžička pochází z původních českých Romů a na mirovickém hřbitově je pochován též jeho bratr.
Odhalení tohoto pomníku předcházel pietní akt v Letech u Písku. Jako každý rok se tady konaly dvě vzpomínkové akce – jedna státní a druhá romská.
U pomníku ve stínu prasečáku, který stojí na místě tzv. cikánského tábora, se sešli Romové a jejich přátelé k uctění obětí, které tady zahynuly či se vydaly na cestu do Osvětimi.
Roman Růžička
|