Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Klára VeseláSamková do ÚS?

PRAHA – Prezident Václav Klaus oznámil 7. července další jméno kandidáta do Ústavního soudu (ÚS). Senátorům chce navrhnout známou obhájkyni lidských práv, pražskou advokátku a někdejší poslankyni Federálního shromáždění za ROI Kláru VeselouSamkovou.

„Prezident republiky považuje doktorku VeselouSamkovou za erudovanou právničku s širokým rozhledem a s bohatou každodenní právní praxí. Uznává její mimořádné výsledky především v obhajobě právních kauz v oblasti lidských práv, zvláště pak při právní pomoci příslušníkům romské menšiny v ČR,“ zdůvodnil Klausovo rozhodnutí ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek.
Klára SamkováVeselá je provdána za známého romského aktivistu Ivana Veselého, se kterým má pětiletou dceru. Veřejně známou se stala jako poslankyně Federálního shromáždění za ROI v letech 1990–1992. Romské problematice zůstala věrná i po odchodu z politiky. Jako advokátka proslula zejména v případech, které se týkají lidských práv a Romů. Z poslední doby je znám případ, kdy uspěla u Evropského soudu ve Štrasburku. Stát navrhl jejím klientů, Červeňákovým z Ústí nad Labem, mimosoudní vyrovnání ve výši 800 tisíc korun. Třikrát také uspěla se stížností u ÚS. Za prioritu v případě zvolení ústavní soudkyní označila záležitosti týkající se rodinného práva.
Advokátka sama upozorňuje, že problematika lidských práv tvoří pouze malou část její právní praxe: „Lidská práva zabírají z práce mé kanceláře asi jedno procento. Samozřejmě jsou to věci velmi nelukrativní. Protože každý právník je ekonomický subjekt, který musí platit nájem, telefony atd., je obhajoba v lidskoprávních případech tak trošku osobním hobby, což je samozřejmě i případ můj.“
Klára SamkováVeselá (40) je nejmladší kandidátkou na post ústavního soudce. Zřejmě i proto její nominace částečně překvapila. Předseda Senátu Petr Pithart ji označil za nejméně očekávaný návrh. „Přesto si ale myslím, že by mohla přesvědčit Senát, že je dobrou kandidátkou,“ podotkl.
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál