Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Chov prasat se setkal s úspěchem

KOŠICE (ror) – Romské rodiny z východoslovenské Spíše uspěly v chovu prasat. Do projektu americké nadace Heifer International a nevládní organizací ETP Slovensko se zapojilo 29 rodin, které za čtyři měsíce odchovaly 297 selat.

První zkušenosti s chovem prasat v romských rodinách jsou velmi dobré. Rodina, která se do projektu zapojila, dostala březí prasnici a měla nadaci odevzdat tři selátka. Poté se stala majitelkou prasnice i zbylých prasátek. Rodiny se o zvířata staraly velmi dobře, a tak už mohly všechny odevzdat po třech selátkách k dalšímu chovu jiným romským i neromským rodinám, které projevily zájem zapojit se do projektu. Zbylé čuníky mohou prodat, chovat dál, nebo porazit. Většina se prozatím rozhodla pokračovat v chovu a někteří míní svůj chov dokonce rozšířit.
V rodinách museli mít připravený chlév a museli prokázat, že budou schopni obstarat zvířatům krmení. Absolvovali také školení, aby věděli, co dělat při vrhu a odchovu mladých. Nadace přispívá jistou částkou na vitaminové směsi a zajišťuje bezplatné veterinární ošetření zvířat. Pokud by prasnice uhynula vinou chovatelů, museli by zaplatit za prasnici a za veterináře. Romové však péči o prasata nepodceňovali, spíše naopak. „Někdy to až přeháněli, takže prasata neměla potřebný klid, ale je to vždy lepší, než kdyby je zanedbávali,“ uvedl zástupce americké nadace Tomáš Linsel. Uspět v projektu se pro romské rodiny stalo prestižní záležitostí. „Někdy jsme viděli, že i když neměli na jiné věci, peníze na krmení pro zvířata si dokázali zajistit vždycky,“ dodal.
Projekt chovu hospodářských zvířat je rozvržen na tři roky. Za tu dobu by se do něj mělo zapojit na 150 rodin z východního Slovenska.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál