Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Romská rodina se stala obětí žhářství

ERRC podalo k Evropskému soudu pro lidská práva stížnost na Ukrajinskou republiku. Evropské středisko pro práva Romů tak učinilo na konci června v souvislosti se žhářským útokem, který měl za následek smrt romské rodiny a zničení jejího domu.

Jurij Fedorčenko ve své svědecké výpovědi uvedl, že 28. října 2002 ráno odcházel z domova, zatímco zbytek rodiny spal. Když otevřel dveře, venku stáli tři muži, mezi nimi i major Ivanov z policejního okrsku Krjukov. Fedorčenka zatlačili zpět a v domě rozlili hořlavou látku. Dům pak zapálili a zablokovali venkovní dveře. Zanedlouho poté došlo k silnému výbuchu, který vyrazil dveře a vymrštil Fedorčenka ven. Tento útok byl údajně odplatou za to, že Fedorčenkovi nezaplatili policii úplatek.
Pět lidí bylo přijato do nemocnice ve městě Malaja Kahnivka s rozsáhlými popáleninami a otravou vdechnutým kouřem. Zukhra Fedorčenková (21), matka tří dětí, utrpěla popáleniny uvnitř dýchacího ústrojí a na 65 % těla. Zemřela po dvou dnech. Šestiletá Snežana utrpěla popáleniny na celém těle a tříletá Miša na 80 procentech. Snežana zemřela 40 minut po převozu a Miša druhý den. Další dva rodinní příslušníci byli v domě nalezeni už mrtví. Bratr Zukhry, 15letý Takhar, utrpěl popáleniny na dvou třetinách těla a 50letý Jurij Fedorčenko na 18 procentech. Oba přežili.
V průběhu následujících týdnů údajně popírali prokurátoři i média, že by byla policie do žhářství jakkoli zapletena navzdory tomu, že Jurij Fedorčenko byl očitým svědkem útoku a identifikoval majora Ivanova jako jednoho z pachatelů. Prokurátoři tvrdili, že obvinění nebylo dostatečným oprávněním k zahájení dalšího vyšetřování, protože Ivanov měl alibi. Tvrdil totiž, že byl se svou manželkou nakupovat. Protože ukrajinské úřady odmítají prošetřit Ivanovovo zapletení do případu, rodina Fedorčenkových se obrátila na mezinárodní soud ve Štrasburku. „Pokud vyšetřovatelé a prokurátoři na Ukrajině nezačnou považovat tyto incidenty za vážná porušení lidských práv, nebudeme mít jinou možnost než hledat spravedlnost u mezinárodních tribunálů,“ řekl právní ředitel ERRC Jean Garland.

jk (z podkladů ERRC)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál