Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   V Pohořanech začal první letní tábor SRNM

V termínu od 7. do 13. července začal první letošní letní dětský tábor pořádaný Společenstvím Romů na Moravě v Olomouci. Sešlo se na něm 30 romských dětí z Olomoucka. Hlavní vedoucí, zkušená a obětavá Jiřina Somsiová, nám řekla:
„Tábor v Pohořanech pořádáme už třináctým rokem, velice se nám tu líbí: jsou tady ideální podmínky pro turistiku a také velmi přátelští lidé, kteří nám vycházejí vstříc. Místní děti se každý rok těší na fotbalový turnaj, často se zapojují i do dalších her. Vždycky je rádi uvítáme. Děti se o prázdninách někdy nudí, tak proč bychom je nezapojili do naší činnosti.“

Děvčata a chlapci se v táboře věnují především turistice, ze sportu je oblíbený především fotbal, přehazovaná a vybíjená. Starší děvčata ráda pomáhají s pořádáním her pro mladší dětí. Večer jsou na programu soutěže Riskuj, Doremi, Volba Miss, diskotéky apod. Jiřina Somsiová vychází vstříc aktivitě dětí, do ničeho je nenutí, spíše jim nabízí prostor pro vlastní nápady. Takže si například samy vydávají táborové noviny, kam píší zprávy z pobytu, vtipy, zákulisní perličky aj. Činnost všech se boduje a na konci tábora pak čekají účastníky odměny.
„Neměli jsme síť na volejbal, tak jsme ji chtěli koupit. Když jsme ale zjistili, že je moc drahá, rozstříhali jsme pytle od brambor a sešili je. No a máme parádní síť a děti z toho mají radost,“ řekla nám se smíchem vedoucí Jiřina Somsiová.
Na otázku, jak se dětem v táboře líbí, sborově odpovídaly, že moc a že přijedou zase. Jiřina Somsiová může být na svou praci i na další dobrovolné vedoucí, kuchaře a ostatní pracovníky skutečně hrdá. Je vidět, že i při omezených finančních prostředcích se s dobrou vůlí a nadšením dá udělat velký kus práce pro radost a všestranný rozvoj dětí.

Michaela Killarová
Foto: autorka

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál