Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Rumunští Romové možná přijdou o pasy

BukurešŤ (red) – Rumunským Romům, kteří při svém pobytu v zahraničí spáchají trestný čin, budou odebrány v souladu s platnými předpisy cestovní pasy až na pět let. Oznámil to státní tajemník rumunského ministerstva vnitra na poradě s romskými představiteli v Bukurešti.

Po zrušení vízové povinnosti pro rumunské občany Evropskou unií začátkem loňského roku se objevilo v některých západoevropských městech větší množství rumunských žebrajících Romů, kteří porušují migrační předpisy a páchají trestné činy. Podle rumunského tisku některé země pohrozily Bukurešti, že nezměníli se situace, obnoví vízovou povinnost. Účastníci schůzky se shodli, že příčiny nezákonné migrace rumunských Romů do západní Evropy nelze hledat jen v jejich chudobě, ale také v činnosti organizovaného zločineckého podsvětí, jemuž mnozí z nich podlehli.
Předseda Strany Romů Nicolae Paun proto vyzval vládu, aby věnovala větší pozornost zajištění pracovních míst pro Romy, případně jim umožnila pracovat i v zahraničí. „Vyřešilo by to mnoho problémů,“ řekl. Prohlásil dále, že nelze obviňovat všechny rumunské Romy cestující na Západ, protože trestné činnosti se dopouští jen zhruba deset procent z nich. Počet Romů v Rumunsku je odhadován na 1,5 až dva miliony.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál