Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  z policejní kroniky

ZLĺN – Čtveřice mladíků ve věku od 16 do 24 let čelí podezření z rasově motivovaného útoku na romskou rodinu. V polovině července v Trnavě na Zlínsku mladíci posilnění alkoholem napadli Romy, vyhrožovali jim lahvemi od piva a kameny rozbili několik okenních tabulek a střešních tašek na jejich domě. Vyšetřovatel je obvinil z výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel i jednotlivci. K činu se přiznali, napadeným se omluvili a škody, které Romům způsobili, již nahradili.

MSTIŠOV – Do rybníka ve Mstišově na Teplicku se šly 25. července koupat čtyři romské dívky (13 až 14 let). Žádná z nich neuměla plavat. Rybník přitom není oficiálním koupalištěm, ale neudržovanou vodní plochou. Dívky se zřejmě chtěly jen brouzdat, protože u břehu je asi půlmetrová hloubka, jenže pak se dno prudce svažuje. Dvě z nich spadly do hlubiny, třetí zachránila na poslední chvíli kamarádka, která šla pomaleji. Policie cizí zavinění na smrti obou dívek již vyloučila.

PRAHA – Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku zveřejnil 29. července verdikt ve sporu romské rodiny Červeňákových s českým státem. Soud potvrdil smír uzavřený loni v květnu: rodina musí do tří měsíců od státu dostat odškodnění ve výši 900 tisíc korun. Suma je podle vyjádření soudu náhradou za všechny újmy, které mohli Červeňákovi utrpět od úřadů ve sporech o slušné bydlení v Ústí nad Labem. Jsou v ní zahrnuty také jejich výdaje spojené s honoráři pro právníky.

Prachatice – Policie zahájila trestní stíhání proti 26letému příznivci Tatranu Prachatice, který 27. července vykřikoval při zápasu s Hradcem Králové rasistická hesla na část romských fanoušků v publiku. Celá událost se odehrála mezi 25. a 35. minutou utkání, kdy si do prostoru pro sedící diváky přisedla skupina Romů. Mladík začal se zdviženou pravicí na Romy vykřikovat Jude, Jude, bílé Čechy, Adolf Hitler a cikáni ven.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál