Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Bruntál má nový projekt Romale jekhetane

Bruntál – Liga za lidská práva, práva dětí a mládeže v Bruntále nedávno zahájila projekt Romale jekhetane (Romové společně). Pro zviditelnění projektu, který si klade za cíl zlepšit soužití většinové společnosti s místní romskou komunitou v ulicích Dlouhá, Pěší a Rýmařovská, organizace uspořádala koncem června v Městském divadle přehlídku romských hudebních skupin a souborů. Akce proběhla rovněž jako součást oslav výročí vzniku města. Kromě dětského pěveckého souboru Čiriklore z Krnova se představily i skupiny Jiloro, Romdisk a Romano Jilo.

Samotný projekt Romano jekhetane, který podporuje krajský a městský úřad a nadace Via, má ovšem mnohem širší a dlouhodobější ráz. Ve zmíněných lokalitách, kam se před čtyřmi lety přistěhovali Romové, chtějí organizátoři projektu dosáhnout především pozitivních změn v soužiti místních obyvatel. V jeho rámci budou proto v každém domě vybráni domovníci, kteří budou zajišťovat pořádek. Za účelem snižování romské nezaměstnanosti by mělo dojít k vytvoření pracovních brigád, které se budou mimo jiné starat o výsadbu zeleně, zřizování pískovišť a laviček v parcích či o opravy městské dlažby.
První vyškolený pracovní tým se objevil v ulicích Bruntálu na začátku července. Práce jeho členů, oblečených v montérkách s logem projektu, by však měla splnit ještě jeden, důležitější účel. Hlavním cílem projektu je totiž zlepšení povědomí bruntálské veřejnosti o Romech. Prvním ze zájemců z řad veřejnosti byl starosta města Stanislav Navrátil, který už romský pracovní tým navštívil.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál