Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Proč by neměly celebrity pykat?

Téměř před čtyřmi týdny způsobila herečka Chantal PoullainPolívková vážnou dopravní nehodu. V pondělí 21.července večer nedala na olomouckém kruhovém objezdu přednost v jízdě automobilu značky Renault Clio. Náraz byl tak silný, že řidič utrpěl vážné poranění pánve a spolujezdkyně rozsáhlá poranění jater a zlomená žebra. Herečka vyvázla pouze s otřesem mozku.

V období, které následovalo bezprostředně po nehodě, se média případu chopila a některá z nich začala dokonce spekulovat o tom, zda nehodu zavinila pod vlivem drog či alkoholu. Přestože PoullainPolívková tvrdila opak, v pondělí 28. července testy nakonec potvrdily, že před jízdou požila alkohol. Ve vzorku krve, který jí byl po nehodě odebrán, našli experti 0,2 promile.
„Podle olomoucké policejní mluvčí Jitky Dolejšové (…) znalci naopak neshledali v krvi herečky omamné a psychotropní látky a drogy nenalezli ani v lahvičce uschované ve vycházkové holi, kterou měla v autě. Technickou závadu na voze znalci vyloučili.“ (Lidové noviny, 30. 7. 2003)
Rozhodně se neztotožňuji s tendenčními plátky typu Blesk, které rýžují z neštěstí jiných, zvláště pak celebrit. To, co se stalo paní Chantal PoullainPolívkové, za neštěstí rozhodně považuji. Byť pravděpodobně z nedbalosti, vážně zranila dva mladé lidi. Bude tím zřejmě pronásledována po zbytek života.
Je však potřeba, abychom všem měřili stejným metrem. Zda se jedná o známou osobnost či ne, by nemělo hrát žádnou roli a rozhodovat by měla jen holá fakta. Podobných dopravních nehod se dějí stovky a snad jsem ještě nikdy neslyšela o někom neznámém, koho by se zastávaly osobnosti, jako kupříkladu Jan Kraus či Marta Kubišová.
Jsem si takřka jista, že pokud by se něco podobného přihodilo obyčejnému Čechovi či Romovi, české celebrity i veřejnost by mlčely nebo případ zcela ignorovaly. Podobně by se asi zachovala i senzacechtivá média, která by o takové události dost možná jen informovala z toho či onoho úhlu pohledu.
Co z toho plyne? Paní Chantal PoullainPolívková pila, jela rychle, což po čase přiznala, porušila dopravní předpisy, narazila a zranila dva lidi.
Má spoustu charitativních zásluh a je pochopitelné, že za dané situace komunikuje s rodiči obětí nehody. I když připouštím, že jsou případy, kdy řidič z místa nehody ujede.
Ani jedna ze zmíněných skutečností ale nemění nic na podstatě činu, který spáchala a za který by měla být potrestána. Stejně jako kdokoli jiný.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál