Dženo mezinárodně
Sdružení Dženo, ze všeho, co o něm známe, splňuje podmínky pro udělení statutu roster
u ECOSOCO.
Co vlastně znamenají tyto dva nesrozumitelné výrazy? ECOSOCO je hospodářský a sociální výbor Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN).
Nevládní organizace se mohou účastnit zasedání tohoto výboru ve dvou pozicích:
- obecné jako pozorovatelé,
- roster, to jest mohou se „omezeně“ vyjadřovat k situaci a předkládat dokumenty.
V případě Dženo jde o to, aby se mohl na mezinárodním fóru vyjadřovat k situaci v různých romských komunitách, jako např. na Ukrajině, v Makedonii a jinde a předkládat návrhy na řešení situací, které se objevují v životě těchto komunit. Tyto návrhy se mohou dostat i na zasedání Valného shromáždění OSN. To jistě není bezvýznamné.
Na tomto místě se sluší poznamenat, že jedna z romských nevládních organizací ČR se dostává do významné pozice mezinárodně a může se vyjadřovat i k situaci v jiných romských komunitách. Znamená to, že Romové v ČR získávají i mezinárodní prestiž tím, že neusilují pouze o řešení svých vlastních problémů, ale ukazují daleko větší rozhled i ambici k řešení problémů romského národa jako celku. V tom směru je nutno ocenit Dženo v jeho bezkonkurenční aktivitě mezi ostatními romskými nevládními organizacemi. Je to aktivita programová a ve prospěch všech.
Ovšemže je třeba dodat, že takovou možnost mají i jiné romské organizace a já jen doufám, že této možnosti využijí i ti v ČR, kteří na to také nepochybně mají.
Karel Holomek
|