Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Věra Bílá a skupina Kale

Světoznámou romskou zpěvačku Věru Bílou není třeba představovat, ale poněkud v jejím pozadí je doprovodná kapela, která si říká Kale. Jedná se o partu ostřílených muzikantů, kteří se „vyučili“ u významných romských hudebníků. Jejich hudební kariéra má počátek před mnoha lety, kdy začali hrát tradiční romskou hudbu, ze které dodnes čerpají inspiraci pro svoji tvorbu a umělecké působení.

Kytarista Jan Dužda je synem jednoho z nejvýznamnějších romských violistů, Vojtěcha Duždy, kterého starší generace Romů zná pod jménem Pagur. Emil Pupa Miko, basový kytarista a vynikající zpěvák, se učil hrát na kontrabas v jedné z nejlepších cimbálových kapel Giňovců. Další kytarista Emil Miko prošel školou rokycanské kapely Rytmus 84 a zpěvák Dezider Lučka zpívá již od dětství jako partner Věry Bílé. Mladšími členy skupiny Kale jsou vynikající instrumentalisté kytarista Milan Kroka z Berouna a klávesák David Horváth z Tachova. V současné době se Kale pustili do vlastního projektu, ve kterém uplatňují nejen své instrumentální, ale také vokální schopnosti. „Za celou dobu naší práce s Věrou Bílou jsme se vždy soustředili na to, abychom vytvářeli hutný spodek pro její ojedinělý vokální projev. V zahraničí se Věra prosadila svojí originalitou a obrovským citem pro vyjádření krásy rytmu a harmonie romské hudby. Nyní objevujeme vlastní schopnosti vokálního projevu a je to zcela přirozené, protože za celou dobu naší práce jsme zdokonalovali instrumentálně i vokálně. Teď chceme posluchačům nabídnout svoji tvorbu a ukazuje se, že se to líbí,“ říká Emil Pupa Miko.
V osmdesátých letech se v Rokycanech objevila kapela Rytmus 84 a do romské hudební tvorby se zapsala novým stylem, který inspiroval romské hudebníky a kapely. Tento styl si osvojily mnohé romské kapely a některé jej dále rozvinuly a obohatily. Zcela mimořádně se to podařilo brněnské kapele Gulo čar, která posunula laťku v romské hudební tvorbě velmi vysoko. Skupina Kale, přestože je žánrově zaměřena zcela jinak, rovněž vytvořila styl, který nejen obohacuje romskou hudební tvorbu, ale zároveň uplatňuje mnoho významných prvků z tradiční romské hudby. Krása romské harmonie vyjádřená v písních skupiny Kale je příslibem, že se romská hudební tvorba bude nadále vyvíjet a obohacovat. Je jen škoda, že této krásy si více všímají v zahraničí, než tady u nás doma. Doufejme, že nový projekt Kale zaujme romskou i ostatní veřejnost, která si jí všimne mnohem více než doposud.

Ondřej Giňa

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál