Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Romům z unimobuněk hrozí vystěhování

Rousínov (ror) – Třem romským rodinám z Rousínova na Vyškovsku hrozí vystěhování z unimobuněk, ve kterých žijí. Unimobuňky, které se nacházejí na městském pozemku, jsou navíc nezkolaudované a jejich obyvatelé nemají v Rousínově ani trvalé bydliště.

Pozemek, na kterém se nacházejí, je z podnikatelského hlediska lukrativní. Je totiž nedaleko dálnice a rousínovská radnice se jej rozhodla prodat. „Ten pozemek je podle územního plánu zahrnut v industriální zóně, čili první podnikatel, který nabídne rozumné využití a samozřejmě rozumnou cenu, ho dostane,“ sdělil starosta František Havíř. Radnici již údajně oslovilo několik zájemců z řad podnikatelů.
Unimobuňky jsou v havarijním stavu, v neutěšených hygienických podmínkách tam žijí tři bratři Gorolovi se svými rodinami. Původně bydleli v nedalekém Kučerově, kde mají doposud trvalé bydliště. Jejich dům však obec musela před deseti lety zbourat, protože byl v havarijním stavu. Kučerov pro Gorolovy však žádné bydlení není schopen zajistit. Obdobná situace je i v Rousínově. Město má všechny sociální byty obsazené. A protože tam Romové nemají trvalý pobyt, radnice není povinná se o ně postarat.
A tak se rodiny zatím bez šance pokoušejí sehnat jiné bydlení. „Byli jsme na obecních úřadech, ale nikdo nám pomoct nechce. Říkají, že pro nás nic nemají,“ popsal situaci Ivan Gorol. Rousínovský starosta zase obviňuje Gorolovy, že se spoléhají na to, že je kvůli dětem nikdo nevystěhuje. „Ale aby se začali třeba věnovat svému řemeslu a tím zvýšili životní komfort rodiny, to dělat nebudou,“ poznamenal.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál