|
Hlas pro komunisty – hlas pro Klause
Blíží se volby a dát svůj hlas některé straně se chystají také Romové. Většina z nich se bude snažit dát najevo svou nespokojenost se současnými poměry. Nelíbí se jim nárůst otevřeně projevovaného rasismu, nezaměstnanost a neutěšené bytové poměry. Svou nespokojenost chtějí mnozí dát najevo hlasem komunistům. Na druhé straně je jeden politik a strana, které velká část Romů upřímně nesnáší: Václava Klause a jeho Občanskou demokratickou stranu (ODS). Není divu, že mnoho Romů chce volit KSČM. Před listopadem neměli problémy s nezaměstnaností. Práce, byť téměř výhradně manuální, pro ně byla. Spojení současných problémů s Klausem má své kořeny v době jeho vlád, kdy velká benevolence vůči neonacistům vedla k nárůstu rasistických útoků. Ostentativní přehlížení bytové politiky se projevilo ve vystěhovávání Romů do holobytů. Nezanedbatelná není ani role ODS při schvalování ostudného zákona o občanství. Právě poslanci ODS měli velkou zásluhu na tom, že ve skutečnosti šlo o zákon protiromský.
Odpor mnoha Romů k ODS je ve světle klausovské politiky docela pochopitelný. Přesto se ho však, byť nepřímo, chystají podpořit. Na první pohled se to může zdát nesmyslné, ale Klause mohou posílit právě hlasy pro komunisty. ODS se snaží, aby bez ní nebyla možná žádná vláda. Chce uchovat ba ještě rozšířit svůj podíl na státní moci. A klausovci dobře vědí, jak toho dosáhnout: potřebují spolu s komunisty získat ve volbách nadpoloviční většinu v Poslanecké sněmovně.
ODS nejde o to, že by snad s KSČM sestavovala vládu. Komunisté však nejsou přijatelní ani pro ostatní strany. V případě nadpoloviční většiny pro ODS a komunisty by se žádná vláda bez Klause a jeho lidí neobešla. Prostě by ostatním stranám nezbylo nic jiného, než se s ODS nějak domluvit. Úspěch komunistické strany ve volbách tak může katapultovat Klausovu stranu do vlády.
Co tedy zbývá romskému voliči, který chce jít k volbám a nepodpořit Klause? Vlastně jen dvě věci. Třeba i se zaťatými zuby dát svůj hlas sociálním demokratům nebo koalici lidovců a Unie svobody.
Někomu však může vadit, že sociální demokraté připustili například britské kontroly na letišti Praha-Ruzyně a že lidovci či dnešní unionisté se podíleli na klausových vládách. V tom případě jim zbývá ještě druhá možnost. Svůj protest mohou vyjádřit tak, že se poohlédnou po jiné straně, třebas menší a bez velkých šancí dostat se do parlamentu. V Moravsko-slezském kraji to může být Romská občanská iniciativa ČR, v rámci republiky třeba Strana zelených. Ti sice také moc šancí na úspěch ve volbách nemají, ale zase dávají svou jistotu, že člověk nedá svůj hlas ani neúmyslně nějakému rasistovi. Strana se totiž nezajímá jen o ekologii, ale také o oblast lidských práv. Otevřela své kandidátky lidem z občanských iniciativ, kteří se již dlouho v oblasti lidských práv angažují. Dát hlas malé straně je pořád lepší, než podpořit sílu ODS hlasem pro komunisty.
Roman Růžička
|