Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Horké léto romských nepokojů v jihovýchodní Evropě

V situaci, kdy po celé Evropě roste míra nespravedlnosti vůči Romům, vzrostla i vlna nekoordinovaných, avšak účinných protestů.
Zdá se, že dosáhly maxima v týdnu od neděle 10. srpna, kdy v bulharském městě Silistra došlo k vraždě Roma Gunala Taliata. Událost rozpoutala jedny z nejbouřlivějších demonstrací v poslední době. Stovky demonstrantů se shromáždily před místní policejní stanicí.

Podle sofijské organizace Human Rights Project (HRP) někteří z nich nesli transparenty se jménem ministra vnitra Petkanova a žádali ho o spravedlnost. Údajnému vrahovi, Radoslavu P., který zabil otce čtyřletého syna a manžela jednadvacetileté ženy na místní diskotéce, hrozí ještě další dvě žaloby. Vůči Romům vrah údajně chová velice rasistické postoje.

Pochod Bělehradem
V pátek 15. srpna se vydalo na sto Romů k Paláci federace na protestní pochod proti rozhodnutí srovnat romskou osadu v Grmeci se zemí. Romská informační agentura (Roma Information Agency) nedávno informovala, že na 34 domů osady, jež je rovněž známa jako Zagrebacki Put, mohou kdykoli najet buldozery. Vláda rodinám nenabídla žádné náhradní ubytování, a to navzdory žádostem a protáhlým jednáním. Mluvčí demonstrantů požádal bulharské ministerstvo pro národnostní menšiny a lidská práva o setkání.

Kosovští uprchlíci
Zatímco na 700 romských uprchlíků ukončilo svůj dvouměsíční protest v Medzitliji, která se nachází na makedonskořeckých hranicích, situace Romů v Kosovu se evidentně zhoršila. Poradce Paul Polansky uvedl, že obzvlášť v západním Kosovu došlo k nárůstu počtu hrozeb týkajících se Romů. Od nedávné vraždy, při níž přišli o život dva Srbové, se rovněž zvýšil počet Romů, kteří z provincie odcházejí. „Až bude v roce 2006 vyhlášena v Kosovu nezávislost, nezbude tu skoro žádný Rom,“ konstatoval Polansky. Británie a další země Evropské unie však nadále deportují Romy do Kosova.
Mezi skupinou, která byla letecky deportována do Prištiny, byl i Behar Lemani. Do Makedonie uprchl již podruhé, protože našel svůj dům v troskách a místní mu vyhrožovali smrtí. Pana Lemaniho nyní ve Velké Británii odsoudili k čtyřem letům vězení za to, že se účastnil loni v únoru nepokojů ve vazebním středisku Yarl's Wood, které poté vyhořelo. Několika Romům se tehdy podařilo utéct a dalších deset uniklo z va zebního imigračního střediska v Oakingdonu.

Kongres v Prištině
Zylfi Mergja, romský poslanec kosovského shromáždění, navrhl, aby se šestý světový kongres Romů v roce 2004, konal v Prištině. Mnoho dalších poslanců však oponuje jeho kontroverzním názorům, obzvlášť pak jeho přesvědčení, že by se Romové měli vrátit zpět do Kosova. Rovněž někteří makedonští Romové jsou proti. Věří, že existuje reálné nebezpečí teroristického útoku ze strany albánských polovojenských jednotek a mírová mise OSN nemůže poskytnout záruku jistoty a bezpečí.
Unie Romů bývalé Jugoslávie však žádá o oficiální vzpomenutí osudů obětí holocaustu a etnických čistek. „Nesmíme zapomínat na své kosovské bratry, kteří byli zavražděni,“ prohlásil Neziri Nedzmedi z německé organizace URYD. „Je to největší masová vražda od druhé světové války.“
Sejdo Jasarov z kosovské Skopje míní, že pokud se bude kongres konat v Kosovu, bude to pozitivní krok. Podle jeho slov by to byla příležitost ukázat celému světu nejen jednu z největších tragédií, která postihla Romy za posledních padesát let, ale i fakt, že lze problémy tohoto typu řešit nenásilně.

Jana Kabeláčová
(z pokladů zprávy Ustiben)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál