Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Romové podle ERRC (III)

V minulém čísle RH jsme vás informovali o stavu lidských práv Romů ve Velké Británii, Dánsku a Itálii. Tentokrát jsme se zaměřili pouze na Rumunsko. Z informací ERRC totiž vyplývá, že situace, která tam vládne, je k romské komunitě velmi nepřátelská.

Rumunská média se o Romech vyjadřují většinou negativně a manipulují tak veřejné mínění o menšině, o níž v rumunské společnosti panuje celá řada stereotypů. V těch jsou utvrzováni nejen žáci základních a středních škol, jejichž znalosti jsou formovány velice rigidním způsobem, kladoucím důraz na odříkávání probrané látky zpaměti, ale i vysokoškolští studenti, kteří chovají povětšině velice nepřátelské a rasistické postoje.
V rozhovoru pro Evropské středisko pro práva Romů (ERRC) uvedla romská organizace RomStar Bacau, že na 15 policistů, 30 příslušníků speciální jednotky a 20 četníků vtrhlo loni 5. prosince do romské části města Buhusi na severovýchodě Rumunska. Smrtelně zranili dva Romy, Gelu Ciubotaru a Florina Calina. Dalším čtyřem způsobili vážná poranění. Představitelé RomStar, kteří incident tentýž den prošetřili, informovali ERRC, že četníci do místa incidentu nikomu nedovolili vstoupit. Policejní náčelník bacauského okrsku údajně konstatoval, že policisté a příslušníci speciální jednotky vstoupili do romské části Orbic v rámci zásahu, který měl za cíl najít a zatknout tři osoby, jež se dopustily krádeže. Tvrdil, že zásah byl legální.
Podle informací RomStar, které se zakládají na svědeckých výpovědích, však zásah policie legální nebyl. Když policisté a četníci dorazili do Orbicu, Romové ze sousedství prý ze strachu utekli do lesa, kde na ně již čekaly jednotky, jež je donutily k návratu. V tuto chvíli se na půdě prázdného domu majitelky paní Valerie Gruia skrývali tři Romové podezřelí z krádeže, Cristinel Ciubotaru, Florin Calin a Ovidiu Ciubotaru.
Podle svědecké výpovědi, kterou učinil před RomStar manžel majitelky, jenž byl svědkem události, policie a speciální jednotka dům obklíčily, aby tři neozbrojené mladíky dopadly. Dále vypověděl, že policisté dovnitř vhodili kanystry se slzným plynem. Rovněž byl svědkem hádky mezi jedním z četníků a panem Gelu Ciubotaru, otcem dvou skrývajících se mladíků. Četník Roma postřelil a poté do něj další četník střelil ještě třikrát. Když paní Anica Ciubotaru, matka zastřeleného Roma, k mrtvému synovi přispěchala na pomoc, pokoušela se ho ochránit. Četníci ji začali bít pěstmi do hlavy a zad a pak ji hodili do příkopu.
Majitelka domu, v němž se mladíci skrývali, vypověděla, že jí společně s manželem bylo nařízeno, aby dům otevřeli. Ten byl obklíčen policisty a příslušníky speciální jednotky. Manželé ve své výpovědi uvedli, že poté, co dům, který byl již plný slzného plynu, otevřeli, policie vstoupila a začala střílet. Policisté postřelili dva z mladíků, kteří prý ze střechy házeli kusy dřeva. Následně Cristinel Ciubotaru skočil dolů z půdy a křičel, že dva jeho kamarádi jsou postřeleni a vzdávají se. Když Florin Calin a Ovidiu Ciubotaru pak údajně sešli dolů, policisté na ně stříleli ze vzdálenosti dvou metrů. Tentokrát však Florina usmrtili. Pak odtáhli těla mrtvého Florina a postřeleného Ovidiu. Majitelka sdělila RomStar, že příslušníci prý měli rozkaz trojici údajných zlodějů dopadnout živou či mrtvou. Museli zabít Florina, protože měl prý u sebe při incidentu sekeru. Ona však tvrdila opak. Její dům byl při incidentu zničen.
Dne 10. prosince 2002, po incidentu v Buhusi, protestovalo v Bukurešti proti policejnímu násilína padesát lidí, z nichž byla převážná většina Romové. Dne 11. prosince 2002 o tom informovalo Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda (RFE/RL). Bacauský deník rovněž informoval, že policejní náčelník odměnil 20 příslušníků podílejících se na incidentu, protože „měli tu odvahu vstoupit do romské komunity.“ Organizace RomStar uvedla, že z výsledků vyšetřování, které bylo zahájeno v polovině prosince, vyplynulo, že příslušníci jednali v sebeobraně a že jejich činy jsou proto ospravedlnitelné. V době vydání čísel I. a II. občasníku ERRC Roma Rights vyšetřování pokračovalo. Cristinel a Ovidiu Ciubotaru byli v tu dobu ve vazbě, kde byli drženi od svého propuštění z nemocnice. Byli obviněni z loupeže a dvou krádeží.

Jana Kabeláčová
(z podkladů ERRC) Foto: ERRC

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál