Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   muzejní okénko : Připravují se další cikánské slavnosti

Bude v Košicích zvolen cikánský král?
K o š i c e (jkv). Oznámili jsme již, že košičtí cikáni oslavovali ve středu večer a v noci 500. výročí příchodu cikánů do střední Evropy. Podobné oslavy se v Maďarsku a na některých místech i u nás konaly již loni a také v Košicích byly připravovány již na minulé léto. Sešlo z nich tehdy jen proto, že iniciátoři chtěli mít na oslavách jako největší atrakci krále polských cikánů Jana Kwieka, ale nemohli ho najít. Posílali mu do Polska pozvání, ale král neodpovídal. Soudilo se, že snad si odpykává nějaký trest v polském vězení. Jinak by byl jistě přijel, když ho jeho košičtí soukmenovci tak horlivě zvali a připravovali mu královské uvítání.

Prvním nezdarem se však košičtí cikáni nehodlají dát odstrašit. Velkým koncertem, který tohoto týdne uspořádali, nepovažují své oslavy za vyřízeny. Naopak, chystají se uspořádat ještě velké slavnosti v létě, a to v době, kdy se bude v Košicích konat zemská výstava východu republiky. K těmto slavnostem se chtějí znovu pokusit získat krále Kwieka. Padl dokonce návrh, aby se vzalo auto a jelo se do Polska krále hledat. To bude sotva uskutečněno, ale jistě se použije všech jiných způsobů, aby král do Košic přijel.
Jiný návrh, který je nyní předmětem pozornosti a zájmu mezi cikány i v širší veřejnosti, zní, aby při letních slavnostech v Košicích si slovenští cikáni zvolili místokrále, který byl na Slovensku by Kwiekovým zástupcem. Nevíme, jak vážně je tento návrh míněn, ale hodně se o něm mluví a byl by jistě nevšední atrakcí. A kdyby Kwiek do Košic nepřijel, kdo ví, jestli by na něho košičtí cikáni nezanevřeli a nezvolili si nikoli místokrále, ale krále.

AZet, 5. 3. 1938
Připravilo Muzeum romské kultury

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál