Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Táboření před palácem pomohlo

BRATISLAVA (red) – Slovenský prezident Rudolf Schuster přislíbil pomoc Romům v Ľubici u Kežmarku, kteří se 1. září utábořili před prezidentským palácem. Po svém setkání s prezidentem 8. září o tom informoval starosta Ľubice Otto Dovjak.

Skupinka asi 20 Romů z Ľubice přišla o svoje domy kvůli lichvě. Poté putovala po Slovensku i České republice. Jejich žádost o azyl české úřady zamítly. Nyní jsou provizorně ubytovaní v Dobšiné a v Rožňavě, kde mají příbuzné. Přibližně za rok by se měli stěhovat do sociálních bytů.
Byty staví obec Ľubice v rámci projektu výstavby sociálních bytů a náklady se odhadují na 10–12 milionů slovenských korun. Polovinou částky přispěje ministerstvo výstavby a polovinu dodá obec z vlastních zdrojů. Byty jsou určeny nejen Romům, ale i dalším sociálně slabým občanům.
Na Slovensku se v souvislosti s postupem ľubických Romů vyskytly obavy, zda intervence prezidenta nezpůsobí precedens a před prezidentským palácem nebudou za čas další lidé domáhající se bydlení. Mluvčí prezidenta to však odmítá a tvrdí, že projekt na jejich bydlení byl připraven dávno před tím, než tam přišli. Obdobného názoru je vládní zmocněnkyně pro romské záležitosti Klára Orgovánová. Postup ľubických Romů pokláda za akt zoufalství, neboť skutečně neměli kde bydlet.
Lichva, která byla na počát ku jejich anabáze, však zatím řešena není. Prozatím ji slovenská policie v Ľubici nevyšetřuje. „Pokud by ji policie začala řešit, jsem ochotna jí pomoci,“ řekla Orgovánová.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál