Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Festival Terňipen 2003

Ve dnech 5.–7. září se ve východoslovenském městě Snina konal třetí ročník celoslovenského festivalu Terňipen 2003. Festival vznikl z iniciativy ředitelky tamního Romského centra Terňipen Jarmily Kotlárové.

Akce začala v pátek odpoledne vystoupením dětských amatérských souborů ze širokého okolí. Zcela jistě zaujalo vystoupení tělesně postižených dětí z romské osady ze Soľi pod vedením Jána Kroka, vedoucího nově vzniklého komunitního romského centra. Velký potlesk získala devítiletá Nikolka Badžová ze Strání pod Tatrami za překrásný zpěv a kultivovaný taneční projev. Stejně upoutal její vrstevník Ján Pačan z Bystran.
V sobotu festival vyvrcho lil účinkováním profesionálních a amatérských souborů. V galavečeru vystoupili mezi prvními tanečníci a zpěváci z košického divadla Romathan a sninský soubor Terňipen, který taneční kreací s hořícími ohnivými fakulemi a vystoupením s živým ohněm navodil romantickou atmosféru celému večeru. Po indických břišních tancích dívek z pražského souboru Tribaly následovala vystoupení různých souborů, mj. romských tanečníků z Ukrajiny. Zajímavý program připravil Pěvecký sbor učitelů z Humenného, který s členy Terňipenu a zpěváky ze souborů z Tomašovců a Markušovců zazpíval v úpravě pro čtyřhlasý sbor romské písně. Čhajori romaňi v jejich podání vyvolala u diváků zcela jistě mravenčení v těle a hluboký umělecký zážitek. „Vážnou“ náladu vzápětí odlehčila lidová vypravěčka Mária Triščová alias Aranka z Jarovnice. Satirickými šlehy nastavila zrcadlo Romům a humornou formou vykreslila problémy, s kterými se vyrovnávají s tíží všedních dnů.
Po skončení programu následovala recepce s ochutnávkou tradičních romských jídel a dobrého tokajského vína. Mezi vzácnými hosty byli představitelé Sniny, členové Úřadu vlády SR v čele Viliamem Zemanem (pracovníkem u zmocněnkyně pro záležitosti romské komunity) a Ladislavem Fizikem (poradcem ministra vnitra SR pro národnostní menšiny a etnické skupiny). Tančilo se, zpívalo a bylo veselo. V neděli večer se zbylí hosté i místní Romové sešli u slavnostní vatry v příměstském parku a s jistou dávkou nostalgie vzpomínali na právě skončený festival.

Daniela Cincibusová
Foto: autorka

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál