Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  napsali jste nám

Ad: Ohlédnutí za festivalem Gypsy Celebration 18. září vyšlo vydání Romano hangos, které vždy poctivě pročítám a jsem vděčná za každý řádek. Chtěla bych zareagovat na článek Ohlédnutí za festivalem Gypsi Celebration (pozn.: anglicky se píše Gypsy).

V tomto v rozhovoru Jan Polyak velice výstižně popisuje průběh festivalu a soustředí se na jazzový večer a vyjadřuje tím svůj názor na tento konkrétní večer a jeho názor je určitě objektivní. Zastavila jsem se ale u věty „Myslím, že stačilo představit jen jednu jazzovou kapelu (…), dál už měl být festival laděn směrem k Romům, kteří mají raději jednoduchou muziku (…).“ S touto větou musím polemizovat. Proč by stačilo představit jednu kapelu, když mezi Romy u nás a na Slovensku jsou světové špičky a ostatní Romové o nich nevědí, a to teď nepřeháním. Máme tady skutečnou řadu umělců na světové profesionální úrovni a navíc večer byl věnován jazzu. Druhá zmíněná věta (že má být festival laděn směrem k Romům): ale vždyť právě o to tady jde.
Zviditelnit romské umělce, romské kapely, romské zpěváky na té úrovni, na jaké jsou. Přeci nemůžeme požádat profesionálního jazzmena, aby hrál jednodušeji neboť přijeli Romové z Brna, kteří si bohužel nepřečetli plakát a hodinu cestovali na hrad Svojanov s tím, že tam bude romská zábava. To přeci není v hudbě a umění jako takovém ani možné, obzvlášť když tito umělci strávili celý život u nástroje a dlouhé roky a hodiny studovali školy a věnují se tomu, aby ovládali svůj nástroj a někam to v životě, v hudbě dotáhli. A tak reprezentovali nejen sami sebe, ale i samotné Romy a hlavně neustále inspirovali naši mladou generaci.
Uvědomuji si však i ten fakt, že jsem tento večer výběrem romských umělců a tohoto hudebního stylu jako organizátorka riskovala. Negativní energii od Romů samotných v publiku jsem vycítila, a zároveň i pochopila. Ale je třeba se otevírat, růst a posouvat naše vědomí a hlavně to, že hranice romské hudby a vůbec hudby jsou nekonečné. Považuji tento festival za ojedinělý a hlavně pro mě samotnou za důležitý.
Vždyť tady na našem festivalu Gypsy Celebration, Romové gadžům, jde jen o to být spolu a prožít si každou vzácnou chviličku, přijímat jeden druhého s otevřeným srdcem a vážit si i těchto skvělých romských umělců a být na ně hrdí jako na své bratry.

Ida Kelarová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál