Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  K uvalení vazby nejsou důvody, tvrdí soudce Mahr

Nové Hamry – Na svůj svatební den, sobotu 20. září, novomanželé z Nových Hamrů na Karlovarsku ani jejich hosté nikdy nezapomenou. V hotelu se sešlo několik desítek svatebčanů, mezi něž okolo 20. hodiny vtrhla skupina neznámých mužů vyzbrojených baseballovými pálkami, klacky a dlažebními kostkami.

Cílem útoku se stali tři Romové a ženich, také Rom. Bylo zcela evidentní, že se jednalo o připravený, předem promyšlený rasový útok – hon na „černé svině,“ jak událost popsali svědci. Novomanžel dostal několikrát dlažební kostkou do hlavy, ostatní schytali rány klacky a pálkami. Svědci poznali Jaroslava Brože, jednoho z hlavních pachatelů, který je považován za vůdce hnutí skinheads v západních Čechách. Novomanžel (nepřeje si být jmenován) byl po útoku odvezen do nemocnice s otřesem mozku.
Když jsme spolu později hovořili, řekl, že nedokáže pochopit, jak lidé mohou spáchat něco tak brutálního: „Nejhorší bylo, že moje šestiletá dcera zažila nepředstavitelný psychický šok, když viděla, co se mi stalo. Teď není schopná chodit do školy a tím pro nás vzniká mnoho následných problémů postihujících po útoku moji rodinu. Vůbec nechápu, proč soudce zamítl návrh na uvalení vazby na obviněné, kteří teď mají možnost ovlivňovat průběh vyšetřování. Policie v Karlových Varech jednala velmi rychle a profesionálně. Zajistila pachatele útoku, provedla nezbytné úkony a předložila případ okresnímu státnímu zástupci, který podal návrh na vzetí do vazby tří obviněných. Soudce okresního soudu v Karlových Varech JUDr. Tomáš Mahr však návrhu nevyhověl a nařídil všechny obviněné propustit. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že proti nim nebyly shromážděny potřebné usvědčující důkazy. Proto se zřejmě případ vrátí k došetření policii a státnímu zastupitelství. Ladislav Bílý, předseda krajské rady Romů a Romského občanského sdružení v Karlových Varech, vyjádřil znepokojení nad postupem soudce zejména proto, že útočníci se volně pohybují na svobodě a hrozí nebezpečí, že se dopustí vůči Romům dalšího násilí. „Podle mne se jedná o velice nebezpečnou situaci. Policie udělala vše proto, aby případ vyšetřila a postoupila jej státnímu zástupci. Rozhodnutí soudce Mahra, který zamítl návrh na uvalení vazby obviněných, mě prostě děsí.“
Snažil jsem se alespoň telefonicky zjistit stanovisko Tomáše Mahra k celému případu, ale nepodařilo se mi je získat, protože byl služebně zaneprázdněn.

Ondřej Giňa

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál