Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Romové před budovou slovenské vlády

BRATISLAVA – Skupina asi 25 Romů z obce Ľubica u Kežmaroku na východě Slovenska tábořila 22. září v parku před budovou Úřadu vlády SR v Bratislavě a žádala od vlády ubytování.

Romové se báli vrátit do své obce, protože jim prý tamní lichváři vyhrožují zabitím a oni v důsledku lichvy přišli o střechu nad hlavou. Téhož dne se Romové pokusili proniknout do budovy Úřadu vlády a dostali se do konfliktu s ochrankou. „My se vám tady veřejně upálíme,“ vyhrožovali.
Skupinka před čtyřmi týdny tábořila také před Prezidentským palácem a po příslibu pomoci s bydlením odjela k příbuzným do Dobšiné. „Pak jsme se dověděli, že ubytovat nás chtějí zase v Ľubici. Tam ale nemůžeme, protože lichvářům dlužíme velké částky a vyhrožují nám zabitím. Neodejdeme, dokud nám vláda nezajistí jiné ubytování,“ řekl mluvčí skupiny Jozef Čonka.
Romové podali na lichváře trestní oznámení, proto se bojí návratu. Lichvářů a jejich příbuzných je v obci podle jejich slov na tři sta, jsou ozbrojeni, mají auta a vše tam ovládají.
Jedna z žen líčí takový příběh: „Od lichváře jsme si půjčili nejdříve tři tisíce korun. Za měsíc chtěl už dvakrát tolik a postupně jsme se zadlužili. Když jsme už neměli z čeho platit, vyhrožovali nám zabitím a podpálili nám domy. Odjeli jsme do Čech, ale po třech měsících nás vrátili.“
Nyní skupinku slovenských Romů odveze autobus do Rožňavy, kde budou prozatím bydlet ve volném rekreačním zařízení.

Katka Danyiová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál