Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Zprávy

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Částku 24 180 eur, tedy zhruba 760 tisíc korun, obdržela radnice ve Valašském Meziříčí od společnosti MMC z nizozemského partnerského města Bussum. Je to příspěvek tamní vlády na realizaci Romprojektu – vzdělávacího programu pro mladé Romy. Dotaci rozdělí město na tři střední školy, které Romové navštěvují.

ÚSTÍ NAD ORLICÍ – V rámci projektu Multikulturního centra Prahy Rozmanitost do knihoven uspořádala tamní knihovna interkulturní dílnu O menšinách s knihou v ruce. Žáci šestých tříd se seznámili se zvyky a obyčeji, kulturou a životem romské menšiny žijící v ČR. Smyslem těchto dílen je nabourat stereotypní pohled na menšiny a inspirovat děti k aktivnímu vyhledávání dalších informací, třeba četbou vhodné literatury.

PRAHA – Městská část Praha 7 realizuje projekt na pomoc žákům ze sociálně a kulturně odlišného prostředí. Soustřeďuje se na ty romské děti, jež chtějí po ukončení základního vzdělání pokračovat ve studiu. Podařilo se vzbudit zájem u pěti žáků, kteří již navštěvují střední školu. Materiálně pak tyto studenty podporuje Rada vlády pro záležitosti romské komunity.

Karviná – V holobytech, kde se nedávno rozšířila epidemie úplavice, získali nové záchodové mísy, vanu a umyvadlo. Dům na předměstí Karviné s převážně romskými nájemníky také prochází celkovou dezinfekcí. První z 46 obyvatel, mezi nimi také dětí, kteří byli hospitalizováni na infekčních odděleních nemocnic v Havířově a Ostravě, se již vrátili do svých domovů.

Beroun – Petice, v níž žádají obyvatelé berounského Bronxu město, aby nechalo odstranit krysy z jejich lokality, zatím zůstává bez jakékoliv odezvy. Krysy žijí ve sklepích, bloudí po chodbách domů a někdy i po bytech. V Mladé frontě Dnes, rubrice Berounsko, to uvedl terénní pracovník pro romskou menšinu Milan Kroka. Tuto funkci vykonává při Dobročinném spolku Lomikámen Beroun. Místní Romy trápí stejně jako jinde především bytové problémy a vysoká nezaměstnanost. S tím pak souvisejí finanční těžkosti.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál