Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Silná žena z Íránu

Desátého října vyhlásil norský Nobelův výbor v Oslu laureáty Nobelovy ceny za mír. Letos toto prestižní ocenění získala íránská právnička Šírín Ebadíová. Bylo tak kladně zhodnoceno její úsilí o demokratizaci Íránu, zrovnoprávnění žen v íránské společnosti a zlepšení práv dětí.

Šírín Ebadíová představuje výjimečnou osobnost v patriarchální íránské společnosti a politickém a právním systému, který je stále ještě založený na islámském právu šaría. V historii iránského soudnictví se stala první soudkyní. O tuto pozici ji však připravila islámská revoluce v roce 1979, odkdy se živí se jako obhájkyně. Je držitelkou prestižní ceny za lidská práva Rafto Prize a ocenění organizace Human Rights Watch. Ebadíová se v roce 1997 zasloužila o zvolení prezidenta Mohammada Chátamího. Díky této události dnes opět přednáší o lidských a občanských právech na Teheránské univerzitě. Je zakládající členkou Společnosti na ochranu dětských práv v Íránu a v současnosti předsedá její exekutivní radě.
To, že byla Ebadíová nominována a oceněna Nobelovým výborem, je bezpochyby dobrá zpráva. Patrně lepší než informace, že se herec akčních rolí Arnold Schwarzeneger stal kalifornským guvernátorem. Je to přinejmenším signál, že ženská, dětská a lidská práva vůbec jsou v agendě mezinárodních institucí a organizací. Nás Evropany by to nemělo zarážet již z několika důvodů. Přestože jsou práva žen a dětí propagována, není ničím neobvyklým, když se doslechneme o diskriminaci žen, týrání dětí či násilí na ženách a dětech.
Budiž nám rozhodnutí Nobelova výboru pobídnutím k tomu, abychom chránili lidská práva. Pokud to jde v Íránu, který je stále velice nedemokratickým státem, proč by to nemělo jít v Čechách či na Moravě?

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál