|
|
Django Fest již podruhé v Brně
Rok uběhl jako voda, ani jsme se nenadáli a opět nadešel čas Django Festu, který připravilo už podruhé Společenství Romů na Moravě. Že Django Fest již vešel ve známost, bylo znát i podle toho, že brněnská Fléda praskala 22. října ve švech.
Festival zahájil dětský soubor Čhavoro dzivo aneb Nebojte se zpívat. Bylo příjemné vidět
a slyšet skupinu hrající různorodý repertoár ve stylu funky, jazzu a popu. Samozřejmě nechyběl ani romský folklor. Na programu byly také evergreeny, staré a věčně zelené melodie, zdobené tóny houslí. Dále pódium patřilo muzikálově laděnému souboru Čercheňa z Vysokého Mýta, který se divákům velice líbil. Jejich program byl sestaven ze zpěvu a tance. Velkému aplausu se těšil soubor Terne čhaja, který svým podáním romských tanců vyprovokoval k tanci i diváky v hledišti. Dětské vystoupení zakončila romská taneční moderna, skupina Džop. Svou rytmikou, pohyby a atraktivním oblečením strhla diváky tak, že po celou dobu jejich vystoupení pískali, tleskali a křičeli. A potom je vyvolávali dlouhotrvajícím potleskem zpět na pódium.
Mikulovské Rozen Trio vyhrávalo celý večer v předsálí
a vítalo návštěvníky Django Festu. Příznivci kapelu obklopili, aby si poslechli známé romské písně ve swingovém rytmu
a jazzovém stylu, které přímo vyzývaly Romy k tanci.
Večerní program otevřela očekávaná populární kapela Bengas z Prahy. Její repertoár tvoří písně a muzika Romů z celého světa. Po tomto velmi pestrém
a zajímavém vystoupení se objevila na pódiu maďarská skupina Parno Graszt z Maďarska. Vznikla v roce 1987 v části Maďarska, v SzabolcsSzatmár Bereg, kde je zachován původní romský folklór. Tato skupina příjemně zpestřila večer. Její vystoupení zdobily originální zpěvy, rytmy a tance svědčící o profesionalitě muzikantů. Rytmus podporovali hliníkovými konvemi na mléko, lžícemi, řehtačkami a hrdelními zvuky. Však také jejich vystoupení bylo patřičně oceněno; na své si přišli hlavně příznivci etnomuziky.
Bratři Lázókovi svým repertoárem, který se skládá většinou z jejich vlastních písní, uzavřeli festival. Příznivcům museli hrát v průběhu večera i na zvláštní přání.
Django Fest znamenal příjemný a pohodový večer. Po druhém ročníku dokázal, že má na to, aby se stal tradičním festivalem menšinových kultur v Brně.
A jaký měl názor na Django Fest Jan Polyák, který měl na starosti výběr kapel? „Letošní Django Fest se mi zdál tak trochu chaotický, narozdíl od loňského. Stalo se to tím, že v části programu, kde se prezentovaly děti byla spousta rodin s dětmi, ale i jejich blízkých a příbuzných. Večer když nastal čas druhé poloviny programu, bylo už dost problematické někomu nařizovat, a to hlavně dětem, aby opustily Flédu, že jejich část programu již skončila. Než
k tomu došlo, posunul se časový harmonogram večerního programu o hodinu.“
Gejza Horváth
Foto: Muzeum romské kultury a RH
|